18/03/2023
Escapers 17 4 8 22 - 51 -
Komodo Dragons 25 15 11 21 - 72 -

Πήραν το "ροζ" και ελπίζουν για τετράδα οι DPG Warriors!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι DPG Warriors παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της τέταρτης θέσης που οδηγεί στα Playoffs, καθώς επικράτησαν των μόλις πέντε Escapers με σκορ 51-72! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Βαζαίος με 12 πόντους , 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στην αντίπερα όχθη ο Θοδωρής Τσιγκλιτσής είχε 25 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν καυτές επιθετικά, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τους ‘’πολεμιστές’’ μπροστά στο σκορ με 17-25. Ο Βαζαίος σε αυτό  το διάστημα πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασσίστ! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο εξαιρετικός Τσιγκλιτσής με μόλις ένα χαμένο σουτ εντός πεδιάς, πρόσφερε 12 πολύτιμους πόντους!

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι στηριζόμενοι στο επιθετικό πλουραλισμό, αλλά και στην εξαιρετική τους άμυνα, κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο τους στους τέσσερις πόντους και να οδηγηθούν στην ανάπαυλα σε θέση ισχύος με σκορ 21-40! Οι Ντάος και Ζενέλης κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια, σκοράροντας από 4 πόντους έκαστος, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Κασδαναστάσης από την πλευρά των γηπεδούχων.

Οι DPG στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να μην επιτρέψουν στους Escapers να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όπερ και εγένετο, καθώς το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε στο συν είκοσι δύο με σκορ 29-51. Ο Βαζαίος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 3 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Στον αντίποδα, ο Δεπάστας(5π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ στη περίοδο αυτή!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο βγήκαν νικητές οι γηπεδούχοι, καθώς το κέρδισαν με επιμέρους 22-21. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα του παιχνιδιού, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Warriors να πανηγυρίζουν ακόμη μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 51-72.

Οι DPG Warriors είχαν 28/49 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 4/6 βολές, 45 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/33 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 11/17 βολές, 24 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, και 9 λάθη .

Escapers(Τάγκας): Δεπάστας 12, Κασδαναστάσης 7, Κοσμάς, Τάγκας, Τσιγκλιτσής 25, Φράγκος 7.

DPG Warriors(Κωνσταντίνου): Βαζαίος 12, Βεργόπουλος 6, Ζενέλης 10, Καζαντζιάν 2, Κλεφτόγιαννης 5, Κωνσταντίνου, Λαζαρίκος 3, Μαράκης 12, Ντάος 10, Παπαγεωργίου 2, Ρέππας 8, Ρόκιζας 2.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός των Dpg Warriors!