04/04/2023
ThunderDogs 19 20 10 18 - 67 -
Harlems 16 10 26 7 - 59 -

Πήραν το πολυπόθητο ροζ και περιμένουν οι ThunderDogs!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall οι ThunderDogs ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην Regular Season της Elite League, επικρατώντας των Harlems με 67-59 και παραμένοντας ζωντανοί στην μάχη της παραμονής. Οι Αμερικάνοι, από την άλλη, έχουν άλλο ένα παιχνίδι μπροστά τους (vs Brazzers) πριν αποχαιρετήσουν την μεγάλη κατηγορία και επιστρέψουν στην Master League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες βρήκαν αρκετά καλό ρυθμό από νωρίς, η ομάδα του Παπαγεωργίου ήταν ελαφρώς ανώτερη, βρίσκοντας λύσεις από τους Καλαγκάτση (6π.), Σεφέρη (4π.), Τσιρίγκα (3π.), Σέργη (3π.) και Σαραντάκο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Μότσιος (8π.) μπήκε ζεστός στο παρκέ και, συνεπικουρούμενους από τους Δαμίγο (2π.), Καρρά (2π.), Μωυσίδη (2π.) και Σιάμο (2π.) κράτησε τους Harlems σε απόσταση ενός σουτ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι επέβαλαν το παιχνίδι τους και με επιμέρους σερί 20-10 έχτισαν διψήφια διαφορά σχετικής ασφαλείας, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Πρισιμιτζάκη (9π.), Σεφέρη (4π.), Λεκάκη (3π.), Πέππα (2π.) και Τσιρίγκα (2π.). Μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν οι Harlems που πήγαν στα αποδυτήρια με -13, παρά την προσπάθεια των Σιάμου (7π.) και Μότσιου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 39-26.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Η ομάδα του Ρουσιώτη μεταμορφώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια, ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα. Το δίδυμο Δαμίγος (11π.) – Μωυσίδης (9π.) ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα, ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι διένυαν το λιγότερο παραγωγικό τους δεκάλεπτο στο παιχνίδι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το κίνητρο των ThunderDogs, αλλά και το μπλακ άουτ των Αμερικάνων έκρινε το ματς. Η ομάδα του Παπαγεωργίου βρήκε ξανά τη χαμένη της ψυχολογία και με καλάθια των Τσιρίγκα (7π.), Σεφέρη (6π.) και Πέππα (4π.) έφτασε στη νίκη με 67-59. Οι Harlems απώλεσαν την συγκέντρωσή τους, βρήκαν κάποιες λίγες λύσεις επιθετικά από τους Δαμίγο (4π.), Μωυσίδη (2π.) και Σιάμο (2π.), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να κάνουν τη ζημιά στους ThunderDogs.

Στο τέλος του αγώνα, οι ThunderDogs είχαν 16/32 δίποντα, 8/28 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.Στον αντίποδα, οι Harlems είχαν 22/49 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σεφέρης με 17 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαμίγος με 16 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου) : Καλαγκάτσης 6, Λεκάκης 3 (1), Πέππας 10, Πρισιμιτζάκης 13 (3), Σαραντάκος 3 (1), Σέργης 3 (1), Σεφέρης 17, Τσιρίγκας 12 (2).

Harlems (Ρουσιώτης) : Δαμίγος 16 (1), Καρράς 5, Μότσιος 10, Μωυσίδης 13 (1), Ρουσιώτης, Σιάμος 13, Τρυγωνόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.