01/04/2023
Terroristas 7 15 21 14 - 57 -
Το Τρίτο Φύλο 17 11 2 16 - 46 -

Πήραν το "ροζ" με μαγικό Στέφο!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Terroristas πραγματοποιώντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, νίκησαν Το Τρίτο Φύλο με σκορ 57-46! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Δημοσθένης Στέφος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κωστής είχε 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στη παρέα του Καστρίνιου, καθώς με όπλο την άμυνα της , αλλά και τον Πανάγο(6π) να συνδέεται δύο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75 , έκλεισε τη περίοδο στο συν δέκα με σκορ 7-17. Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Μαυρίδη με 3 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το ποδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς αύξησαν τη απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δεκαεφτά πόντους(17-24). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν και με επιμέρους 15-6 έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον έξι με σκορ 22-28, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση ενόψει της συνέχειας!

Οι Terroristas με την επιστροφή τους στο παρκέ της Basketaki Arena ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση και στις δύο πλευρές του παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, δέχτηκαν μόνο δύο πόντους, βρήκαν τρίποντο στο πρόσωπο του Μαυρίδή και με τον Στέφο να πραγματοποιεί για ακόμη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν δεκατρία με σκορ 43-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άντεξαν στη πίεση που προσπάθησαν να τους προσθέσουν οι ‘’ροζ’’, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια δίκαιη νίκη με σκορ 57-46!

Οι Terroristas 17/37 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 2/5 βολές, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 0/3 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 λάθη .

Terroristras(Κονοφάος): Βατικιώτης 5, Κονοφάος 2, Μαυρίδης 13, Νίκας 15, Στέφος 22.

Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γεωργάκης, Γκάτζιας 5, Καστρίνιος 14, Κωστής 10, Πανάγος 9, Τσανικίδης 8.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό επιμέρους 21-2 του τρίτου δεκαλέπτου!