13/05/2023
Brazzerzz Beachterzz 9 14 17 25 - 65 -
Alpinists BC 11 12 12 24 - 59 -

Πήραν το «ροζ» μετά από ματσάρα οι Brazzerzz Beachterzz!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Brazzerzz Beachterzz μετά μετά από μία αναμέτρηση που αποτέλεσε διαφήμιση για την διοργάνωση, κατάφεραν να επικρατήσουν τον φοβερών  και τρομερών Alpinsts με σκορ 65-59! Οι δύο ομάδες έπαιξαν ένα εξαιρετικό σύγχρονο μπάσκετ, με πίεση πάνω στην μπάλα, πολλούς αιφνιδιασμούς, εύστοχα τρίποντα και δυνατές μονομαχίες καθόλη τη διάρκεια του.

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθόλου τη διάρκεια του και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους 9–11. Ο Παπαντωνίου ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 4 πόντους ενεργητικό του, ένα τους ίδιους ακριβώς είχε Πολυχρονόπουλος από την πλευρά των Brazzerz.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τη μόνη διαφορά ότι το τέλος της περιόδου βρήκε αυτή τη φορά νικητές τους γηπεδούχους με τα επιμέρους 14–12. Ο Πολυχρονόπουλος(4π) καθοδήγησέ με μαεστρικά τρόπο την ομάδα του, επιβεβαιώνοντας την φήμη που τον ακολουθεί ως έναν απ’ τους καλύτερους δημιουργούς της κατηγορίας, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Χαρίτο(5π).Στην αντίπερα όχθη, ο Μουτεβελής αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των Alpinsts πετυχαίνοντας 6 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με το ισόπαλο 23–23.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση το παιχνίδι τους, περιόρισαν τον αντίπαλο στους δώδεκα πόντους, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Γρηγορακάκη(8π) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στις δυο πλευρές του γηπέδου, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή με το υπέρ τους 40-35! Στον αντίποδα οι Βακρινός και Μουτεβελής σκόραραν  από 3 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε φαρδιά πλατιά την απογραφή του Ηλία Ζώτου, καθώς ο έμπειρος  guard έστησε ένα πάρτυ έξω από τη γραμμή των 6.75 και κατάφερε να οδηγήσει στην ομάδα του σε μία σπουδαία νίκη με σκορ 65–59.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Σταύρο Γρηγορακάκη με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Νίκος Μουτεβελής είχε 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι 13/30 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 11/24 βολές, 34 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης): Σωτήρος, Πολυχρονόπουλος 15, Ζώτος 13, Πίλτσης, Βγενόπουλος, Δρίβακος 4, Χαΐτος 8, Δημητριάδης 5, Τσίτουράς 4, Γρήγορακακής 16.

Alpinsts(Συκάρης): Καρακώστας 6, Συκάρης, Λυμπερόπουλος 1, Μουτεβελής 22, Παπαντωνίου 10, Λιοφάγος 5, Μαγκανιάρης 9, Καββαδίας, Ποντίκας 2, Βακρινός 4.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι που παρακολουθήσαμε ήταν εξαιρετικό!