17/06/2024
La Moya 16 19 18 16 - 69 -
SKG Sonics 21 19 15 18 - 73 -

Πήραν το συγκλονιστικό ντέρμπι οι SKG Sonics!

Σε έναν αμφίρροπο αγώνα , οι SKG Sonics κατάφεραν να επιβληθούν των LAMOYA με τελικό σκορ 69-73. Ο αγώνας ήταν γεμάτος ένταση και εναλλαγές στο προβάδισμα, κρατώντας τους φιλάθλους σε αγωνία μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι SKG Sonics πήραν ένα μικρό προβάδισμα με σκορ 16-21. Ηγέτες της ομάδας ήταν οι Τσιρώνης και Τροφίδης, οι οποίοι έδειξαν εξαιρετική συνεργασία και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Τα LAMOYA, με τον Μόκκα και τον Τσάμογλου να ξεχωρίζουν, κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, κρατώντας τον αγώνα ανοιχτό.

Η μάχη εντείνεται καθώς προχωράει το παιχνίδι. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια συναρπαστική αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους στο γήπεδο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες στο σκορ περίοδου, γεγονός που μας δίνει εικόνα για την σκληρή μεταξύ τους μάχη. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 35-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα LAMOYA επέδειξαν αποφασιστικότητα και προσπάθησαν να αντιστρέψουν την τύχη του αγώνα. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Μόκκα και Τσάμογλου, κατάφεραν να προσεγγίσουν στο σκορ. Παρόλα αυτά, οι SKG Sonics παρέμειναν αποτελεσματικοί στην επίθεση και διατήρησαν το προβάδισμα. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι SKG Sonics προηγούνταν με έλαχιστη διαφορά 53-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι SKG Sonics κατάφεραν να επικρατήσουν τελικά με σκορ 69-73. Η ομάδα, με ηγέτες τους Τροφίδη, Στυλιανίδη και Τσιρώνη, έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Παρά την προσπάθεια των Μόκκα και Τσάμογλου, τα LAMOYA δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα.

MVP αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Τσιρώνης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τα LAMOYA είναι ο Aλέξανδρος Μόκκας ο οποίος πέτυχε Double Double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

LAMOYA: Μηντζαρίδης 18(1), Μόκκας 22, Σαμούτης, Στρούζας 4, Τσάμογλου 19(2), Τσιλιπάκος 6(1)

SKG Sonics: Αναγνωστόπουλος, Ευσταθίου 5(1), Κωστούδης 5(1), Στυλιανίδης 16(1), Τροφίδης 20(3), Τσιρώνης 25(4), Χαρταμπίλας 2