12/03/2022
Harlems 19 18 19 17 8 81 -
Deportivo Faliro 23 20 17 13 7 80 -

Πήραν το θρίλερ με υπογραφή Δαμίγου οι Harlems!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Harlems (9-5) υποδέχθηκαν την Deportivo HNC Coin (13-2) στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League. Σε ένα πολύ ποιοτικό ματς – θρίλερ οι Harlems, που έστειλαν το ματς στην παράταση χάρη στα μεγάλα τρίποντα του Κώστα Δαμίγου (26π. με 4/6 τρίπ.), κατάφεραν να επικρατήσουν με 81-80. Δεύτερη νίκη επί της Deportivo, μετά το 65-67 του πρώτου γύρου και εδραίωση στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα για την ομάδα του Νίκου Ρουσιώτη. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του πολυβόλου της Deportivo, Ανέστη Κριεκούκη, ο οποίος ήταν και πάλι σε εξαιρετική κατάσταση με 24 πόντους και 8/12 τρίποντα ! Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα από νωρίς, δείχνοντας ότι παρά τις απουσίες βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Ανέστης Κριεκούκης ξεκίνησε από νωρίς το επιθετικό κρεσέντο με 9 πόντους και 3 τρίποντα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Διονύση Γαρμπή (6π.) και Φώτη Αναγνώστη (4π.). Για τους Harlems την αιχμή του δόρατος στην επίθεση αποτέλεσε ο Θανάσης Σιάμος (11π. με 5/6 σουτ), ενώ οι Κώστας Σκαρμέας και Γιώργος Κοψιδάς προσέθεσαν από 4 έκαστος. Σκορ δεκαλέπτου, 19-23.

Παρόμοιο σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου μισού, με την Deportivo να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα οδηγώντας την κούρσα της αναμέτρησης και τους Harlems να μην της επιτρέπουν να ξεφύγει. Γιώργος Κοψιδάς (4π.) και Θανάσης Σιάμος (4π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο μετέπειτα mvp Κώστας Δαμίγος (7π.). Επιθετική πολυφωνία για την Deportivo που βρήκε σκορ χάρη σε 6 διαφορετικούς παίκτες, με τον Διονύση Γαρμπή να ξεχωρίζει σημειώνοντας 6. Σκορ ημιχρόνου, 37-43.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ο Χρήστος Καρράς, που μέχρι τότε ήταν εξαιρετικός δημιουργικά (6 ασίστ) πήρε την ομάδα στις πλάτες του εκτελεστικά, σκοράροντας 10 πόντους με 2/2 τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, το μαρκάρισμα του Ανέστη Κριεκούκη (9π. με 3 τρίπ.) παρέμενε άλυτος γρίφος για τους Harlems, αφού ο έμπειρος guard της Deportivo συνέχισε να σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση πίσω από τα 6,75μ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 56-60.

Τέταρτο δεκάλεπτο πραγματικό θρίλερ στο Basketaki Arena. Η Deportivo κρατούσε με νύχια και δόντια το προβάδισμα μεταξύ 5 και 7 πόντων. Ο Διονύσης Γαρμπής διαμόρφωσε το 67-73 δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως το κρύο αίμα του Κώστα Δαμίγου (9 πόντους με 3 τρίπ.) σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του αρχισκόρερ Ανέστη Κριεκούκη οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με τον Κώστα Δαμίγο (4π.), τον Χρήστο Καρρά (2π.)και τον Γιώργο Κοψιδά (2π.) να είναι ξανά καθοριστικοί οι Harlems κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Deportivo επικρατώντας με 81-80 σε ένα ματς διαφήμιση της διοργάνωσης.

Στο τέλος του αγώνα, οι Harlems είχαν 28/58 δίποντα, 7/16 τρίποντα και 4/16 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Deportivo HNC Coin είχε 22/57 δίποντα, 9/20 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Δαμίγος με 26 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από την Deportivo ξεχώρισε ο Ανέστης Κριεκούκης με 24 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 8/12 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Harlems (Ρουσιώτης) : Δαμίγος 26 (6 ριμπ., 2 ασί., 4 τρίπ.), Καρράς 14 (7 ριμπ., 7 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Κοψιδάς 17 (7 ριμπ.), Μωυσίδης 2 (3 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ), Ρουσιώτης, Σιάμος 18 (11 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Σκαρμέας 4 (11 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ).

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης) : Αναγνώστης 9 (5 ριμπ., 3 ασί.), Γαρμπής 22 (4 ριμπ., 7 ασί., 1 μπλοκ), Δήμτσος 5 (7 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Κριεκούκης 24 (9 ριμπ., 5 ασί., 8 τρίπ.), Μαρούσος 10 (7 ριμπ.), Παύλου 3 (1 τρίπ.), Φούντζουλας 7 (9 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων στο περιφερειακό σουτ.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Ανέστη Κριεκούκη. Του ευχόμαστε περαστικά !