21/01/2023
Pourangers BC 20 21 20 12 - 73 -
Fast Break 20 11 18 20 - 69 -

Πήραν το θρίλερ οι Pourangers!

Για τον πρώτο όμιλο της κατηγορίας Development, οι Pourangers λύγισαν στο τέλος τους Fast Break με 73-69,παίρνοντας σημαντική-ψυχολογική νίκη, η οποία έχει ως  αποτέλεσμα να παραμένουν στην τροχιά διεκδήσησης των Playoff και την πολυπόθητη άνοδο στην Evolution.Από την άλλη πλευρά στο 8-8 έφτασαν οι Fast Break,ρεκόρ το οποίο τους κρατά 2 νίκες πίσω,τη δεδομένη χρονική στιγμή, από την 4αδα των Playoff.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι επιθέσεις ήταν πρωταγωνίστριες, καθώς το 20-20 τα έλεγε όλα. Οι γηπεδούχοι είδαν τους Σταυρόπουλο και Μαρκόπουλο να σκοράρουν είτε μέσα είτε από την περιφέρεια, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Μπουλαξής και Τζώρτζης κρατούσαν την ομάδα επιθετικά.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με τον Θανάση Μπούτζη να κάνει θραύση στο χαμηλό ποστ, πήραν πόντους, ενώ η ταχύτητα του Σταυρόπουλου, τους έδωσε αρκετούς ξεκούραστους πόντους. Η ευστοχία των Fast Break δεν ήταν η ίδια από την περιφέρεια και η παραγωγή των έντεκα πόντων, τους άφησε δέκα πόντους μακριά από τους Pourangers μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-31).

Οι Τζώρτζης και Τσάφος έδωσαν πνοή στην ομάδα τους στην τρίτη περίοδο, όμως τα μετόπισθεν και τα αμυντικά ριμπάουντ, πλήγωναν σε μεγάλο βαθμό τους Fast Break. Το 61-49 δεν ήταν διαφορά απαγορευτική, αφού οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά αγωνιστικά.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, αφού οι Τσάφος, Τζιτζικαλάκης και Τζώρτζης τα έδωσαν όλα,οι Pourangers έπαιζαν με το χρόνο και χωρίς να το καταλάβουν το σκορ έγινε 69-69. Εκεί μίλησε ο Πιστεύος,ο οποίος ευστόχησε σε ένα δύσκολο σουτ, και με το λάθος του Μπουλαξή στην επόμενη κατοχή  το τελικό 73-69, έδωσε μία μεγάλη σημασίας νίκη στους Pourangers.

Οι νικητές μέτρησαν 7/13 βολές, 24/45 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 31 ριμπάουντ (6 επ., 24 αμ.), 16 ασίστ, 11 λάθη και ισάριθμα κλεψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 8/15 βολές, 17/32 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 24 ριμπάουντ (2 επ., 22 αμ.), 16 τελικές πάσες, 9 λάθη και 7 κλεψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Μανωλίτσης με 12 πόντους (0/3 βολές, 6/9 δίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Pourangers (Μπούτζης Αθανάσιος): Πιστεύος 12 (2), Σταυρόπουλος 16, Τριανταφυλλίδης (1), Στρατόπουλος, Μανωλίτσης 12, Μπούτζης Αθανάσιος 12, Μπούτζης Σπύρος 5, Μακρόπουλος 13 (3)

Fast Break (Μπουλαξής): Γκιουλιστάνης 2, Τζώρτζης 19 (4), Μπουλαξής 11 (2), Τζιτζικαλάκης 6, Αρβανιτέλλης 10, Τσάφος 15 93), Ωραιόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η άκρως μπασκετική συμπεριφορά και των δύο ομάδων και η μηδενική σκοπιμότητα