27/10/2022
Ξ@δερforce - - - - - 56 -
Τα Βουνά - - - - - 51 -

Πήραν το θρίλερ τα «Ξαδερφάκια»

Μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, που είχε χαρακτήρα ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, οι X@derforce νίκησαν τα Βουνά με 56-51 και μπήκαν με το δεξί στο Basketaki Patras Cup.

H πρώτη περίοδος ήταν πολύ κακή από πλευράς θεάματος, καθώς οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες. Τα Βουνά εγκλωβίστηκαν στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους, δεν βρήκαν αντίδοτο σε αυτή και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-5.

Η εικόνα του αγώνα διαφοροποιήθηκε στη Β' περίοδο. Οι δύο ομάδες άρχισαν σταδιακά να λύνονται επιθετικά και να βάζουν και κάποια μεγάλα περιφερειακά σουτ και τα Βουνά με πρωταγωνιστή τον Μαντά, ο οποίος πήρε «φωτιά» από τα 6,75 κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενα τα ημίχρονο (22-27).

Στην επανάληψη, η κατάσταση άλλαξε άρδην, με τους X@derforce να πραγματοποιούν μια ηρωική προσπάθεια, δεδομένων και των απουσιών τους. Με πρωταγωνιστή τον Δρούγα, τα «Ξαδερφάκια» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-9 και πήραν ξανά τα ηνία στο σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου (42-36)

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «γκραν γκινιόλ», με τις δύο ομάδες να καταθέτουν όλα τα όπλα τους στο παρκέ για τη νίκη. Με τον Παπανικολάου να μπαίνει στην εξίσωση και να ευστοχεί σε δύο τρίποντες «βόμβες», τα Βουνά πήραν και πάλι προβάδισμα και έμοιαζαν να έχουν το momentum στο φινάλε (46-48, στο 35'). Ωστόσο, το τελευταίο κομμάτι του αγώνα άνηκε στους X@derforce, οι οποίοι παίρνοντας βοήθεια από όλους τους παίκτες τους έμειναν ψύχραιμοι μέχρι το φινάλε και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη (56-51).

Βetsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκαν ο Νίκος Δρούγας με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, με πολύ καθοριστική παρουσία στο παιχνίδι και ο Ραφαήλ Σιδέρης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την άλλη, για τα Βουνά ξεχώρισε ο Νίκος Λιόλιος, ο οποίος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι νικητές 13/41 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 15/26 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα, είχαν 3 μπλοκ, ενώ υπέπεσαν και σε 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι ηττημένοι είχαν 12/44 δίποντα, 8/37 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 τελικές πάσες, ενώ είχαν ακόμα 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 λάθη.

X@DERFORCE: Δρούγας 14, Μαρκόπουλος Π. 9, Μαρκόπουλος Λ. 0, Φάλαρης 16, Σιδέρης 10, Χριστοδούλου 7

ΤΑ ΒΟΥΝΑ: Αγγιούς 4, Αναστασόπουλος 3, Κουμανιώτης 2, Λευθεριώτης 2, Λιόλιος Ν. 15, Λιόλιος Π. 5, Μαντάς 8, Παπανικολάου 12, Σοφιανόπουλος 0, Τσιρώνης Β. 0, Τσιρώνης Α. 0

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική διαχείριση των Χ@derforce, που παρότι έπαιξαν με σύνθεση μόλις έξι παικτών, κατάφεραν στο τέλος να αντέξουν και να πάρουν το ροζ φύλλο.