26/06/2023
Atlanta Socks 22 9 18 17 - 66 -
Batboys 9 15 7 27 - 58 -

Πήραν την νίκη οι Atlanta Socks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Atlanta Socks και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον Σωκράτη Βούλγαρη και τον Τεμέλκου να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι BatBoys βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Μπούφου και του Καλβουρτζή, όμως δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-9.

Οι BatBoys ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και με τις όμορφες συνεεργασίες του Μπόγια και του Γρηγόρη Σπίθα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Οι Atlanta Socks απάντησαν με τα καλάθια του Εμμανουήλ, του Βορνίτη και του Φωτακίδη, όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα τους στην άμυνα και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 31-24.

Στην τρίτη περίοδο οι Atlanta Socks μπήκαν αποφασισμένοι να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας και να καθαρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και στην επίθεση ο Κυριακού, ο Σωκράτης Βούλγαρης και ο Κατσικαρίδης αποτελούσαν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι BatBoys παρά τις προσπάθειες του Γρηγόρη Σπίθα και του Μπούφου δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 49-31.

Στην τέταρτη περίοδο οι BatBoys εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και μείωσαν την διαφορά με τον Μπούφο και τον Μπόγια να είναι ασταμάτητοι για την ομάδα τους, όμως οι Atlanta Socks έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν μία σημαντική νίκη με το τελικό 66-58.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σωκράτης Βούλγαρης με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Για τους BatBoys ξεχώρισε ο Γιώργος Μπούφος νε 17 πόντους, 10 ριμάουντ και 4 ασσίστ.

Atlanta Socks: Γκιουλέκας 2, Κατσικαρίδης 6(1), Σ. Βούλγαρης 18(4), Τεμέλκου 10(2), Εμμανουήλ 6, Στ. Βούλγαρης 5(1), Βορνίτης 8, Φωτακίδης 5, Χατζηκυριακίδης 2, Κυριακού 4.

BatBoys: Μπούφος 17, Καλβουρτζής 9(1), Μπόγιας 15(4), Χατζηνικολάου 3, Γ. Σπίθας 8, Γ. Σπίθας 6.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Atlanta Socks.