15/10/2022
Λεγάμενοι BC 18 9 19 20 - 66 -
Orlando Tragics 11 16 16 16 - 59 -

Πήραν τον "εμφύλιο" οι Λεγάμενοι!

Στα χρώματα των Λεγάμενων βάφτηκε το ντέρμπι απέναντι στους Orlando Tragics, καθώς οι "γαλάζιοι" επικράτησαν με 66-59 στο κλειστό του ΣΕΦ και προσπέρασαν τον αντίπαλο μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Λεγάμενοι στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Γκανιάτσα, 5 πόντους του Δημουλιά και τριποντάκι του Boboric, προηγήθηκαν με 18-11. Ο Σιμιτιάν με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 3 είχε ο Τσαμουράς και ένα δίποντο ο Κριαλάκος.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Orlando Tragics να φέρνουν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, 27-27, χάρη σε 6 πόντους του Κριαλάκου, δύο τρίποντα του Ντρες και ένα του Κωνσταντίνου. Ο Σιγάλας από την περιφέρεια και οι Αγαλόπουλος - Κατσαρός βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λεγάμενοι βρίσκονταν συνεχώς σε θέση οδηγού και με 5 πόντους του Δημουλιά, 5 του Κατσαρού, 4 του Γκανιάτσα και τρίποντο του Σιγάλα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 46-43. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "Τραγικοί" με τον Κριαλάκο να σκοράρει 8 πόντους και τους Σιμιτιάν - Ντρες να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 46-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Σιγάλα, Βρεττάκο, Κατσαρό, Δημουλιά και Boboric, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-59. Για τους Orlando Tragics στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κριαλάκος, Κωνσταντίνου, Τσαμουράς και Τσοχαντάρης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 14/35 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 19/42 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Λεγάμενων ο Σιγάλας με 16 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 3/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Κριαλάκος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/12 βολές, 9/17 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Σιγάλας 16 (3), Κατσαρός 12, Γκανιάτσας 9 (3), Δημουλιάς 16 (2), Boboric 3 (1), Στάντζος, Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 8, Συμεωνίδης

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Κριαλάκος 24, Τσαμουράς 7, Ντρες 10 (3), Αγγελιδάκης, Σιμιτιάν 10, Κωνσταντίνου 5 (1), Τσοχαντάρης 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!