06/03/2023
Reload 16 13 19 14 - 62 -
New World Fix 15 9 24 9 - 57 -

Πήραν τον "εμφύλιο" οι Reload!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Reload στην Elite League by Betsson, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους New World Fix με 62-57 στο κλειστό του Περιστερίου και πήραν την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, χωρίς όμως να καλύψουν την διαφορά!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reload να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με 5 πόντους του Ορέστη και 5 του Τριχιά, προηγήθηκαν με 16-15. Ο Ζωιτός με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 είχαν οι Παπαδόπουλος και Diallo.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Τάκη Πανταζή, 4 του Βρέλλη και τρίποντο του Ορέστη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας πόντων 14 πόντων, 29-15, 2:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν την λήξη του πρώτου μέρους οι New World Fix και με 4 πόντους του Ζωιτού, έμμεσο τρίποντο του Diallo και καλάθι του Ζαμπέτη, μείωσαν στους 5, 29-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 48-48. Για τους Πειραιώτες 8 πόντους πέτυχε ο Ορέστης, 4 ο Σωτηρόπουλος και ένα τρίποντο είχε ο Τάκης Πανταζής, ενώ για την παρέα του Γαλανού 7 πόντους σημείωσε ο Σιάποντης, 5 ο Ζωιτός και 4 ο Ζαμπέτης. Σκορ τρίτης περιόδου 48-48!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς εν τέλει, με τους Reload να επικρατούν με 62-57, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Τριχιά, Γουρνά και Σωτηρόπουλου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αθηναίος, Diallo και Παπαδόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 17/47 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/19 βολές, 17/49 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Reload ο Ορέστης με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Ζωιτός με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 7/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 17 (4), Αναγνωστόπουλος 4, Γουρνάς 4, Βρέλλης 6, Τριχιάς 16 (1), Σαραντόπουλος, Σωτηρόπουλος 7, Πανταζής Π. 8 (2)

New World Fix (Γαλανός): Ζωιτός 16, Diallo 11, Αθηναίος 5 (1), Ζαμπέτης 6, Λογγίτσης 2, Πανταζής Τ. 2, Παπαδόπουλος 8, Σιάποντης 7 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης!