15/07/2022
Young Ballers BC 8 9 10 4 - 31 -
Gran Μανάρια 10 9 15 12 - 46 -

Πήραν τον πρόωρο τελικό τα Gran Μανάρια!

Στο Final Four της Summer D2-League προκρίθηκαν τα Gran Μανάρια, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς κέρδισαν τους Young Ballers με 31-46 στο Basketaki Arena και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό από το ζευγάρι N.A. 99ers – Lasson!

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τα λάθη να γίνονται απανωτά από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι, με τα Gran Μανάρια να προηγούνται με 8-10, χάρη σε 4 πόντους του Ισίδωρου Τσίγκου και 4 του Αντώνη Τσίγκου. Ο Γεωργιάδης με 3 πόντους και οι Ανδρεάδης – Βαρκάρης με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρίποντα των Σκιαδόπουλου – Παπαευσταθίου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5, 11-16, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 17-19. Ο Καβαλλάρης με 4 πόντους, ο Γεωργιάδης με ένα τριποντάκι και Ο Βαρκάρης με ένα εντυπωσιακό alley oop μετά από εξαιρετική ασίστ του Στεφανάκου έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Young Ballers στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπρέμπου είχε τον έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Παπαευσταθίου και ένα του Αλεξανδρίδη, βρέθηκε στο +9, 25-34. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 27-34, διαμόρφωσε για την ομάδα του Ράπτη ο Στεφανάκος, με τον ίδιο νωρίτερα να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 27-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Gran Μανάρια διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με μεγάλα σουτ των Αντώνη Τσίγκου, Σκιαδόπουλου, Καραμπούλα και Σκληρού, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 31-46! Για τους Young Ballers στα τελευταία λεπτά σκόραραν οι Γεωργιάδης και Ανδρεάδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 9/34 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/15 βολές, 9/40 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Young Ballers ο Γεωργιάδης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Παπαευσταθίου με 9 πόντους, έχοντας 3/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Young Ballers (Ράπτης): Γεωργιάδης 11 (2), Στεφανάκος 6, Κρόκος 2χ Κοσμόπουλος, Ζορμπάνος 1, Ανδρεάδης 3, Καβαλλάρης 4

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Τσίγκος      Α. 12 (2), Λιάκος 2, Τσίγκος Ι. 6, Παπαευσταθίου 9 (3), Σκιαδόπουλος 5 (1), Νερούτσος, Καραμπούλας 2, Σκληρός 5, Αλεξανδρίδης 5 (1), Καμπόλης

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!