31/05/2024
Λύκοι 20 9 25 11 - 65 -
Tebelwolves 11 16 9 17 - 53 -

Πήραν ξανά τον εμφύλιο οι Λύκοι!

Επιστροφή στις νίκες για τους Λύκους μετά από τέσσερις αγωνιστικές, καθώς για την έκτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της Summer Evolution League κέρδισαν τους Tebelwolves με 65-53 στο Athens Sports Hall!

Οι Λύκοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Σάββα , 5 του Ιατρού και 4 του Χαροκόπου, προηγήθηκαν με 20-11. Ο Κορδαλής με 5 πόντους και ο Πουλάκης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, εκεί όπου με 7 πόντους του Κυριαζή και νέο τρίποντο του Κορδαλή, οι Tebelwolves μείωσαν στο καλάθι, 29-27. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Σάββας και οι 4 του Κούβελα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σουλτάτος πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους, 5 του Κούβελα και 4 του Ιατρού, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας για τους γκρι 18 πόντων, 54-36. Μόνος του πάλευε επιθετικά για την ομάδα του Καρπούζου στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πουλάκης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 54-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Σάββα, Ιατρού και Σουλτάτος, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 65-53. Για τους Tebelwolves στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κυριαζής, Μπακογιάννης, Τζερεμές, Μπιστούνας και Καρπούζος.

Betsson MVP των Λύκων ο Σάββας με 18 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 5/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Κυριαζής με 12 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 3/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 2, Ιατρού 14, Καχριμάνης, Κούβελας 11 (1), Σάββας 18 (1), Σουλτάτος 14 (4), Χαροκόπος 6

Tebelwolves (Καρπούζος): Κορδαλής 8 (2), Καρπούζος 2, Κυριαζής 12 (1), Μπακογιάννης 5 (1), Μπιστούνας 10, Πουλάκης 11, Τζερεμές 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Λύκων!