21/10/2024
Flood of Pistachios 14 12 12 17 - 55 -
Sun City Spurs 20 18 24 5 - 67 -

Πήραν φόρα οι Sun City Spurs!

Βραδάκι Δευτέρας στο Basketaki Arena, οι Sun City Spurs ήταν εξαιρετικοί για τρία δεκάλεπτα και παρά την χαλάρωση στο τέλος, έφτασαν στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους απέναντι στους Flood of Pistachios.

Οι ομάδες έβγαλαν πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους πιο εύστοχους Σπερς με οδηγό τον Μαγγωνάκη με 7 πόντους, να έχουν το προβάδισμα με 14-20. Σιφναίος με 6 και Μπιτζής με 4 πόντους αντίστοιχα άξιοι συμπαραστάτες για τους φιλοξενούμενους, με τους Pistachios να ακολουθούν από κοντά με πολυφωνία στην επίθεση και πρώτα βιολιά τους Ασπιώτη(4),Ζαφειρόπουλο και Κουσάση.

Ίδια εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τα «Σπιρούνια» να στέκονται και πάλι καλύτερα και με τον μπόμπερ Πάλλη να πετυχαίνει τρία τρίποντα και πέντε ακόμα παίκτες να βρίσκουν στόχο ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στο + 14. Στην αντίπερα όχθη, οι Pistachios που πλήρωσαν την κακή περιφερειακή άμυνα, έμειναν στο παιχνίδι με τρίποντα από Κουσάση-Αλικανιώτη και καλάθια από Κοντογιάννη-Τσίτουρα, μειώνοντας σε 26-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σταυρόπουλου ήταν καταιγιστική, χτύπησε ανελέητα στο transition και με αιχμή του δόρατος τον απίθανο Σιφναίο με 12 πόντους, έστειλε τη διαφορά ακόμα και στο + 29! Στο απέναντι στρατόπεδο οι Flood που έδειχναν εντελώς έξω απ’ τα νερά τους βρήκαν στο τέλος λύσεις με Αναματερό(4), Κοντογιάννη και Καραγρηγορίου και πλησίασαν 38 – 62.

Οι Flood Of Pistachios μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ότι τους αναλογεί και τρέχοντας ένα απίθανο 17 – 2 πλησίασαν 55 – 65 λίγο πριν από το τέλος. Κοντογιάννης(5), Καραγρηγορίου(4) και Κανελλόπουλος(4) ξεχώρισαν σ’ αυτό το διάστημα. Με ένα λεπτό να μένει για την λήξη της αναμέτρησης, ο Μαγγωνάκης έμεινε ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας και με δύο στις δύο διαμόρφωσε το τελικό 55 – 67.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Ο Δημήτρης Μπιτζής με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Flood of Pistachios (Ασπιώτης): Αλικανιώτης 3, Αναματερός 6, Ασπιώτης 4, Ζαφειρόπουλος 6(8ρ.), Κανελλόπουλος 4, Καραγρηγορίου 6, Κοντογιάννης 11, Κουσάσης 6, Παπαγεωργίου, Τάλαρος, Τσάπας 3, Τσίτουρας 6(7ρ.).

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Γιοβάνης 3, Διονυσόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 5, Κυπριανός, Κυριαζίδης 2, Μαγγωνάκης 16(8ρ.), Μπιτζής 10(9ρ.), Πάλλης 9, Πανδής 2, Σαμπάνης, Σιφναίος 18.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή τρίτη περίοδος των μετέπειτα νικητών.