27/09/2024
Sloters 19 16 6 30 - 71 -
Iguana Pacers 12 17 18 19 - 66 -

Το πίστεψαν οι Iguana Pacers, το πήραν οι Sloters!

Μία δυνατή μάχη ανάμεσα σε Sloters και Iguana Pacers είδαμε το βράδυ της Παρασκευής 27 Σεπτεμβρίου, με τους γηπεδούχους να βγάζουν πάθος στο φινάλε, να είναι πιο αποτελεσματικοί και να παίρνουν τη νίκη με 71-66. Αν και με μόλις μία πεντάδα οι Pacers το πάλεψαν πολύ, μάλιστα έκαναν την ανατροπή στη τρίτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαναν ότι έπρεπε για να φτάσουν  στο «2Χ2» στο κύπελλο.

Οι Sloters μπήκαν με το «μαχαίρι» στα… δόντια και με τον Ορφανίδη να κάνει τρομερά πράγματα προηγήθηκαν με 13-2. Οι φιλοξενούμενοι παρά το κακό ξεκίνημα έδειξαν να συνέρχονται και μείωσαν σε 13-9, ωστόσο οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο στο +7 με το σκορ να γράφει 19-12.

Η διαφορά έγινε διψήφια ξανά στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Μαρούγκα να κάνει το 24-14. Ο Στρατομήτρος ανέβασε την απόδοσή του και ήταν εκείνος που έδωσε την ώθηση ώστε οι Pacers να πλησιάσουν στο 28-24. Ο Μουσγούνης έδωσε τη βοήθειά του μιας και ήταν εύστοχος από μακριά και οι Sloters πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 35-29.

Το σκηνικό άλλαξε στη τρίτη περίοδο στην οποία οι Iguana Pacers εμφανίστηκαν πιο εύστοχοι. Η μπάλα πήγε αρκετές φορές στα χέρια του Κρητικού, ο οποίος έκανε τη δουλειά του, ενώ και ο Στρατομήτρος συνέχισε να προσφέρει, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 37-36. Ο Παναγιωτόπουλος με τρίποντο έκανε το 40-36 και από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν για αρκετά λεπτά. Έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρία και τα έφεραν όλα «τούμπα» καθώς με πρωταγωνιστή τον Στρατομήτρο έφτιαξαν ένα σερί 0-9 για το 40-45. Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά ολοκληρώθηκε με τους Iguana Pacers να προηγούνται με 41-47.

Ο Παλημέρης δεν άργησε να φέρει ξανά την ισορροπία στο σκορ (47-47), ενώ ο Κοντούλης είχε απάντηση στο τρίποντο του Παπαζαχαρίου για το 50-50. Οι Sloters έβγαλαν ενέργεια και πάθος στο παρκέ και κάπως έτσι έπιασαν ξανά το «τιμόνι» με τον Μαρούγκα (52-50). Τα μακρινά σουτ τους έδωσαν ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογία αλλά και αέρα 8 πόντων (60-52). Ο καλύτερος παίκτης των Iguana Pacers, ο Στρατομήτρος, δεν ήθελε να τα παρατήσει και έφερε την ομάδα του ξανά σε «απόσταση αναπνοής» (62-61). Ένα μεγάλο τρίποντο, όμως, του Μαρούγκα πήγε τους Sloters ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη (69-63) η οποία τελικά ήρθε με το τελικό σκορ να δείχνει 71-66.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Μαρούγκας με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ. Από τους Iguana Pacers ξεχώρισε ο Ταξιάρχης Στρατομήτρος με 32 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Sloters (Μαρούγκας): Καλλιγέρης 2(1ρ.), Καραγιαννάκης, Κοντούλης 3, Μακρίδης, Μαρούγκας 23(9ρ.), Μουσγούνης 3, Μπογάς 12(8ρ.), Ορφανίδης 11(2ρ.), Παλημέρης 7(9ρ.), Παναγιωτόπουλος 10(9ρ.)

Iguana Pacers (Παπαζαχαρίου): Ανδριώτης 2(17ρ.), Κρητικός 13(11ρ.), Λιώνης 12(11ρ.), Παπαζαχαρίου 7(7ρ.), Στρατομήτρος 32(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Sloters, αλλά και η μαχητικότητα των πέντε Iguana Pacers!