10/12/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 10 15 9 17 - 51 -
Δαλάι Κλάμα 10 5 19 10 - 44 -

Πήρε άριστα στο τέλος ο Αρισταίος!

Οι Δαλάι Κλάμα μπήκαν πιο ζεστοί στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 0-5 με σκόρερ τους Τσίτο και Μπέη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με σερί 10-0 και πρωταγωνιστή τον Φιλιππόπουλο, πέρασαν μπροστά στο σκορ (10-5). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 10-10.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αρισταίος με εξαιρετική άμυνα και σερί 11-0 να πάρει διψήφια διαφορά 21-10. Η ομάδα του Κώστα Δεμένεγα δέχθηκε μόλις πέντε πόντους στο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 25-15.

Οι Δαλάι Κλάμα όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στην τρίτη περίοδο επέστρεψαν στον αγώνα. Με πρωταγωνιστές τους Τσιάρα και Σωτηράκη, έφεραν το ματς στα ίσα 34-34, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου.

Στα κρίσιμα όμως μίλησε η εμπειρία και το δεμένο σύνολο των γηπεδούχων. Με ομαδικό μπάσκετ και πολύ καλή άμυνα στο τέλος, ο Αρισταίος πήρε την νίκη απέναντι στους πολύ μαχητικούς Δαλάι Κλάμα,  με σκορ 51-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αριστείδης Δημητράτος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τζώλης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/36 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 7/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/32 δίποντα, 4/25τρίποντα, 10/20 βολές, 31 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11κλεψίματα, 0 κοψίματα, 10 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος 3, Τούντας 7, Δεμένεγας, Δημητράτος 12, Βρεττός, Ψημίτης, Δούρος 10, Περδικάρης, Παούρης 7, Φιλιππόπουλος 12.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 12, Μπέης, Τζιγκουνάκης, Τζώλης 12, Νικηταράς 3, Σωτηράκης 10, Γιαννούκας 1, Τσίτος 6, Μπαλάτσος.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία στο τέλος των γηπεδούχων.