07/11/2021
Φιορετσίνα 12 14 12 12 - 50 -
Green Rose BC 10 5 7 18 - 40 -

Πήρε μπρος η Φιορετσίνα!

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την Φιορετσίνα στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα το Green Rose με 50-40 στο κλειστό του Κολωνού!

Η Φιορετσίνα ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς με τρίποντο του Αθανασόπουλου, 3 πόντους του Χιονά και καλάθι του Εφραιμίδη, προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 3 πόντους του Παναγιωτάκου, 3 του Διβάρη και καλάθια των Μουτζούρη – Ροζάκη, πλησίασαν στο καλάθι, 12-10.

Στην δεύτερη περίοδο οι Βιόλα έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εφραιμίδη με 7 πόντους, αλλά και νέο τριποντάκι του Αθανασόπουλου, ξέφυγαν στους 13, 26-13. Το σκορ του πρώτου μέρους, 26-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό του Green Rose ο Διβάρης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με νέους 5 πόντους του Εφραιμίδη, τρίποντο του Αθανασόπουλου και βοήθειες των Μαλακού – Μπαλαφούτη, ξέφυγαν στους 16, 38-22. Δεν μπόρεσε το Green Rose να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Διβάρη και το καλάθι του Παναγιωτάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 38-22!

Με την διαφορά στους 16, 38-22, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η Φιορετσίνα έφτασε εύκολα στη νίκη με 50-40, έπειτα από 5 πόντους του Μπαλαφούτη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Διβάρης (10π), Κανίνιας (4π) και Ροζάκης (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές, 15/43 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Mvp της Φιορετσίνα ο Εφραιμίδης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 5/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Μακρίδης 5, Χιονάς 3, Μπαλαφούτης 7 (1), Αθανασόπουλος 11 (3), Εφραιμίδης 14 (1), Στασινόπουλος, Μαλακός 5, Γκιβίσης 5

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Διβάρης 22, Κανίνιας 4, Καναβάρος Θ., Κόσσυφας, Μερσινιάς, Καναβάρος Κ., Μπουλής, Ροζάκης 7, Μουτζούρης 2, Παναγιωτάκος 5

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Φιορετσίνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μουτζούρη, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!