Heldreich 19 12 18 16 - 65 -
Iguana Pacers 16 15 10 19 - 60 -

Πήρε την ντερμπάρα ο Heldreich!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τους στην Master League ο Heldreich, καθώς επικράτησε δύσκολα των Iguana Pacers στο Athens Sports Hall.

Ένα άκρως παραγωγικό και ποιοτικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-16 χάρη στα καλάθια των Ανδρεάδη, Νικολαΐδη και Παγώνη. Για τους φιλοξενούμενους οι Γεωργίου, Παπαζαχαρίου και Στρατομήτρος ήταν αυτοί που τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Iguana Pacers να ισορροπούν αρχικά την κατάσταση και στη συνέχεια να παίρνουν το προβάδισμα με τους Ανδριώτη και Γεωργίου. Οι "άσπροι" μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί με το πρώτο δεκάλεπτο, όμως έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Κούρταλη και Αθανασιάδη, ισοφαρίζοντας σε 31-31.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι "έσφιξαν" την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα των Ανδρεάδη και Παγώνη και μ' ένα επιμέρους σκορ 18-10 που έτρεξαν, πήραν μια διαφορά ασφαλείας (49-41). Ο Παπαζαχαρίου με δύο τρίποντα ήταν αυτός που διασώθηκε από το... ναυάγιο του τρίτου δεκαλέπτου για τους Pacers.

Οι Iguana Pacers με τα τρίποντα του Παπαζαχαρίου, τα δίποντα του Γεωργίου και την ενεργοποίηση του Μοσχέτα, έβγαλαν αντίδραση και απείλησαν τον αντίπαλο. Ο Heldreich δεν ήθελε να γκρεμίσει όσα έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο κι έτσι με την είσοδο του Μπακούρου και την σταθερά καλή παρουσία του Ανδρεάδη, κατάφερε να κάνει άψογη διαχείριση και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Master League. Οι φιλοξενούμενοι παρά την ήττα τους άφησαν καλές εντυπώσεις και έδειξαν ότι θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στη Master League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μουδήλος με 6 πόντους (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 11 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/42 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 10/14 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/33 δίποντα, 7/34 τρίποντα και 13/19 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Heldreich: Αθανασιάδης 5 (1), Ανδρεάδης 18 (4), Ζαχαρόπουλος 6, Κούρταλης 5, Μουδήλος 6, Μπακούρος 5, Νικολαΐδης 3, Παγώνης 17 (2), Τσεκουρλούκης

Iguana Pacers: Ανδριώτης 2, Γεωργίου 12, Γιαννόπουλος 2, Μοσχέτας 11 (1), Παλάσκας 3 (1), Παπαζαχαρίου 11 (3), Στρατομήτρος 17 (2), Φαρούπος 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ, οι εναλλαγές στο σκορ και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.