15/06/2024
Deportivo Faliro 15 24 15 25 - 79 -
Sun City Spurs 15 16 27 18 - 76 -

Πήρε τη ματσάρα η Deportivo!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν σκορ από τους Γεωργόπουλο και Σαμπάνη, για να ακολουθήσει το τρίποντο του Μελισσάρη. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τρία τρίποντα του Γουργιωτόπουλου, Κριεκούκη και Παγώνη, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην απόλυτη ισορροπία στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, 15-15.

Δεύτερο δεκάλεπτο με την Deportivo να ανεβάζει ρυθμούς και να βρίσκει 10 πόντους από τον εξαιρετικό Ιωάννου. Άξιος συμπαραστάτης ο Παγώνης με 5, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια καλή διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο. Οι Spurs βρήκαν 6 πόντους από τον Τσατσάνη και έκλεισαν την περίοδο μειώνοντας στους οκτώ, 39-31.

Στην επανάληψη οι Spurs μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Εκπληκτικός Γεωργόπουλος έβγαλε ενέργεια και σημείωσε 11 πόντους γυρνώντας τούμπα το παιχνίδι. Για την Deportivo ξεχώρισε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παγώνης με 4 πόντους μειώνοντας σε 54-58.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Αντίδραση για ακόμα μια φορά έβγαλαν οι γηπεδούχοι με τον Ιωάννου, ο οποίος με 8 κρίσιμους πόντους ξανάβαλε μπροστά την ομάδα του λίγο πριν το τέλος. Αξιότιμη προσπάθεια απο τον Γεωργόπουλο με μεγάλα σουτ να ξαναγυρίσει το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι έμεινα ψύχραιμοι και επικράτησαν με 79-76.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο ο Ιωάννου με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γεωργόπουλος με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής, Γουργιωτόπουλος 8, Γρηγοράκος 9, Ιωάννου 25, Κριεκούκης 11, Μαρινάκης, Μαρούσος 6, Παγώνης 20

Sun City Spurs (Σαλονικίδης): Γεωργόπουλος 28, Γκαβανόπουλος 8, Κουνουπης 8, Μαγγωνάκης 6, Μελισσάρης 6, Ρούμελης 4, Σαλονικίδης 4, Σαμπάνης 4, Τσατσάνης 8

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!