09/01/2023
ESDDA Graduates 12 19 13 2 - 46 -
Χάνειball 15 9 18 13 - 55 -

Πήρε την άτυπη ρεβάνς η Χάνειball!

Το βράδυ της Δευτέρας 9 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena , σε ένα παιχνίδι που οι Esdda είχαν προβάδισμα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, η Χάνειball με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου με 46 – 55 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας στον πρώτο όμιλο της Development2.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με το ματς να έχει μια άγρια ομορφιά και την Χάνειball να κρατάει το προβάδισμα με 12 – 15.Ο Κ.Κ. Χριστόπουλος ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση με 6 πόντους, με Κ.Σ. Χριστόπουλο να ακολουθεί με 5 και τον Ι. Χριστόπουλο να βάζει 4, ενώ για τους Πορτοκαλί, ο Γκάμαρης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 9 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Ισορροπημένο και ισόπαλο 24 – 24 παρέμενε το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στα πρώτα 6 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Σαπουντζής, Παπανικολόπουλος και Λουκαΐδης έβαζαν από 4 πόντους για τους γηπεδούχους, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι. Σε εκείνο το σημείο ο αρχηγός Μπάμπης Τσίτσιρας με τρίποντη βόμβα έδωσε την ώθηση στους Esdda , για να έρθει ο Λουκαΐδης με νέους 4 πόντους, να διαμορφώσει το 31 – 24 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα κυρίως με τον εξαιρετικό Κ.Σ. Χριστόπουλο να βάζει 10 πόντους και τον Ι. Χριστόπουλο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 πόντους και καλές άμυνες , αλλά οι γηπεδούχοι με πρώτο βιολί τον Ναρλή με 5 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλαθάκι, κρατούσαν το υπέρ τους 44 – 42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Οράνιε είχαν έλλειψη από καθαρό μυαλό και δυνάμεις, σκοράροντας μόνο ένα καλάθι με το Παπανικολόπουλο, με αποτέλεσμα η Χάνειball να πάρει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και με Κ.Σ. Χριστόπουλο με 6, Ι. Χριστόπουλο με 4 και Κ.Κ. Χριστόπουλο με τρίποντο να βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά, έφτασαν στην σημαντική νίκη με 46 – 55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κ.Σ. Χριστόπουλος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γκάμαρης με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι ESDDA είχαν 16 / 39 δίποντα , 3 / 20 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασιστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 24 λάθη. Η Χάνειball είχε 18 / 49 δίποντα, 5 / 15 τρίποντα, 4 / 20 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 18 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Esdda Graduates(Τσίτσιρας): Αληγιάννης , Γκάμαρης 8(12ρ.), Καπαγεωργόπουλος 2, Λουκαΐδης 9, Μηνάς 2 , Ναρλής 8, Παπανικολόπουλός 8, Σαπουντζής 5(10ρ.), Τσίτσιρας 3, Χριστοφόρου 1.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος ): Δαμουλάκης, Κότςιφας, Μπελεφάντης 4(14ρ.), Ι. Χριστόπουλος 12(10ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 15, Δ. Χριστόπουλος 2, Κ.Σ. Χριστόπουλος 22.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των ESDDA για τρία δεκάλεπτα και ο χαρακτήρας που έχει χτίσει την φετινή σεζόν η Χάνειball.