15/05/2022
Lyonmen 17 22 10 12 - 61 -
Uncle Drew 15 17 10 16 - 58 -

Πήρε την καυτή μπάλα ο Θεοδώρου!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεοδώρου, οι Lyonmen λύγισαν τον Uncle Drew με 61-58 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Lyonmen να προηγούνται μέχρι και με 6 πόντους και να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 17-15, χάρη σε 6 πόντους του Τζουβάνα, 5 του Θεοδώρου και 4 του Δημητρίου. Μόνος του πάλευε για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Σπύρος Μπονάτσος, πετυχαίνοντας και 15 πόντους της ομάδας του!!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 33-22, και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 39-32, έπειτα από 12 πόντους του Θεοδώρου και 6 του Φωτόπουλου. Τον Uncle Drew κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μπονάτσος (7π), Βλυσσίδης (3π) και Κανδηράκης (3π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Φωτόπουλου και δίποντα των Χριστοδούλου – Δουκέρη, τα Λιοντάρια προηγούνταν με 47-35, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η παρέα του Κάρμα βρήκε τρόπο να απαντήσει και με τον Βαρβαρίδη να εκτελεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, μείωσε εκ νέου στους 7, 49-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew έκανε την αντεπίθεσή του και με δύο τρίποντα του Βλυσσίδη, 4 πόντους του Μπονάτσου και 4 του Κανδηράκη, προσπέρασε με 57-58, 30″ για το φινάλε. Ωστόσο, ο Θεοδώρου δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τεράστιο τρίποντο στην επόμενη φάση, οδήγησε τους Lyonmen στη νίκη με 61-58, ενώ νωρίτερα ο ίδιος πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 23/59 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 16/41 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Lyonmen ο Θεοδώρου με 27 πόντους, έχοντας 9/16 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Μπονάτσος με 28 πόντους (double-double), έχοντας 8/8 βολές, 10/18 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 27 (3), Φωτόπουλος 10, Δουκέρης 3, Χριστοδούλου 4, Δημητρίου 7 (1), Τζουβάνας 8, Καλαποθαράκος 2

Uncle (Κάρμας): Βλυσσίδης 9 (3), Βαρβαρίδης 10 (2), Μπονάτσος 28, Κανδηράκης 7 (1), Χριστοδουλόπουλος, Κούβαρης 4

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!