25/06/2024
Mammoth 14 19 7 18 - 58 -
Kotakis BC 17 23 21 16 - 77 -

Πήρε την νίκη πρόκριση ο Kotakis BC!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη ενέργεια και ανταγωνισμό. Από την αρχή, ο Kotakis BC έδειξαν τη δύναμή τους, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα 14-17 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Οι Μακρής και Νικολαίδης των Mammoth προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι με εξαιρετικές επιδόσεις, ωστόσο ο Kotakis BC, με την αποτελεσματικότητα των Χατζηιωάννη και Λαζαρίδη, κατάφεραν να επιβληθούν. Το σκορ του πρώτου δεκάλεπτου αντικατόπτριζε μια ισορροπημένη αλλά σκληρή μάχη στο παρκέ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους παίκτες του Kotaki BC να εντείνουν την επίθεσή τους και να αυξάνουν τη διαφορά στο σκορ. Με ηγέτες τον Χατζηιωάννη και τον Λαζαρίδη, ο Kotakis BC κατάφερε να διπλασιάσει σχεδόν το σκορ τους, τελειώνοντας το ημίχρονο με σκορ 33-40. Οι Mammoth, παρά την καλή προσπάθεια των Μακρή και Νικολαίδη, δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την οργανωμένη άμυνα και την ταχύτητα του Kotaki BC. Η διαφορά στο σκορ άρχισε να φαίνεται σημαντική, με τους παίκτες του Kotaki BC να κυριαρχούν και στα δύο άκρα του γηπέδου.

Με την επιστροφή από το ημίχρονο, οι Kotakis BC συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους και να αυξάνουν την απόστασή τους στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 40-61, με τους παίκτες του Kotakis BC να δείχνουν την απόλυτη κυριαρχία τους στον αγώνα. Οι Χατζηιωάννης και Λαζαρίδης συνέχισαν να προσφέρουν ασταμάτητες επιθέσεις και αμυντικές ενέργειες, ενώ οι Mammoth δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις απέναντι στην πίεση. Οι Μακρής και Νικολαίδης συνέχισαν να προσπαθούν, αλλά η υπεροχή του Kotakis BC ήταν εμφανής σε κάθε σημείο του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Kotakis BC ολοκλήρωσε την κυριαρχία του με τελικό σκορ 58-77. Η ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ενέργεια, κλείνοντας τον αγώνα με μια εντυπωσιακή νίκη. Οι Χατζηιωάννης και Λαζαρίδης ήταν αναμφισβήτητα οι κορυφαίοι παίκτες του αγώνα, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια καθαρή νίκη.

MVP του αγώνα είναι ο Βασίλειος Χατζηιωάννης ο οποίος πέτυχε 42 πόντους και έκλεψε 9 φορές την μπάλα από τους αντιπάλους του.

Άξιος αναφοράς για τους Mammoth είναι ο Γεώργιος Μακρής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 27 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Mammoth: Καραγκούνης 1, Μακρής 27(3), Μπούχαλης 6(2), Νικολαίδης 12, Φαράντος 4, Χαλκιαδάκης 8

Kotakis BC: Αικατερίνης 3, Κατσαμάκης 6, Λαζαρίδης 21(3), Σεραφείμ 2, Σπυράκης 3(1), Τσιώλης, Χατζηιωάννης 42(2)