29/05/2024
Puebla BC 7 18 25 27 - 77 -
Polichni 5 goat 17 13 20 22 - 72 -

Πήρε την νίκη στις λεπτομέρειες η Puebla!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Polichni 5 Goat. Οι Νταβίδι, Παπαχρήστος και Θεοδοσιάδης είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Polichni 5 Goat να έχουν το προβάδισμα με 7-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο απαιτητικό. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και κάθε πόντος ήταν πολύτιμος. Οι παίκτες της Puebla BC προσπάθησαν να αναλάβουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά οι Polichni 5 Goat αντέδρασαν με επιμονή και διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ ημιχρόνου να είναι 25-30.

Καθώς ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας εξελίσσονταν σε μια μάχη για κάθε πόντο. Οι δύο ομάδες παρέμεναν πολύ κοντά στο σκορ, με κάθε πλευρά να δίνει τον καλύτερό της εαυτό. Οι Puebla BC επέστρεψαν στο παιχνίδι με τις εξαιρετικές επιδόσεις των Κωστακίδη και Καραβίδα, ενώ οι Polichni 5 Goat παρέμεναν σταθεροί χάρη στον Νταβίδι και το Παπαχρήστο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο και να δείχνει 50-50.

Καθώς ο χρόνος εξαντλείται, η ένταση στο γήπεδο φτάνει στο αποκορύφωμά της. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο με εντυπωσιακά καλάθια και αμφίρροπο παιχνίδι. Οι Polichni 5 Goat έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψουν το παιχνίδι, αλλά οι Puebla κράτησαν την ψυχραιμία τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με νίκη των Puebla με σκορ 77-72.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε 52 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Polichni 5 Goat είναι ο Αλντορέλ Νταβίδι ο οποίος πέτυχε ένα εντυπωσιακό Double Double έχοντας 30 πόντους και 22 ριμπάουντ.

Puebla BC: Αλεξανδρίδης, Καπετάνιος 5, Καραβίδας 11(2), Κωστακίδης 52(10), Λαπαρίδης, Λεκομπλές 5, Πάχτας, Τσιάκαλης, Τσίμπουρης 4

Polichni 5 Goat: Ατματζίδης 2, Θεοδοσιάδης 4, Καλλιώρας, Κυριακίδης, Ματτάς, Μπουτκόβαλης 10, Νταβίδι 30(8), Παπαχρήστος 26(2)