25/05/2023
Άξονας BC 21 21 22 17 - 81 -
Hoston Celtics 13 16 12 18 - 59 -

Πήρε την πρόκριση ο Άξονας!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Άξονας και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κωστακίδη και τον Αντικατζίδη να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Hoston Celtics δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Γεωργίου και του Γκουτζαμάνη και να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 21-13.

Οι Hoston Celtics μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα μεγάλα καλάθια του Καρκαλέτση και του Γκουτζαμάνη, όμως ο Άξονας με τις όμορφες συνεργασίες του Ερμείδη και του Τζιβάνη έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 42-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άξονας ανέβασε την απόδοση του και με τον Τραχανέλη και τον Γκόφα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι έκανε ένα μικρό σερί ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά. Οι Hoston Celtics προσπάθησαν να μείνουν κοντά με τα καλάθια του Δώγου και του Καρκαλέτση, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 64-41.

Στην τέταρτη περίοδο οι Hoston Celtics εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Καρκαλέτση και τον Γκουτζαμάνη να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως ο Άξονας με πλουραλισμό στην επίθεση συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και με αυτόν τον τρόπο πήρε την νίκη  με το τελικό 81-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Αντικατζίδης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Hoston Celtics ξεχώρισε ο Θοδωρής Καρκαλέτσης με 17 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Άξονας: Κωστακίδης 22(2), Γκάτζιος 5(1), Τραχανέλης 13(4), Τζιβάνης, Ερμείδης 10(1), Γκόφας 9, Αντικατζίδης 20, Κυπριανίδης, Μαργώνης, Γκούμας 2.

Hoston Celtics: Καλλασίδης, Καρκαλέτσης 17(3), Γεωργίου 11(2), Ντουνούσης, Δώγος 13(1), Γκουτζαμάνης 18(1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι Hoston Celtics.