27/03/2024
Άξονας BC 15 23 27 15 - 80 -
Φαβορί-τες BC 19 9 14 28 - 70 -

Πήρε την πρώτη νίκη ο Άξονας!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα , οι δύο ομάδες επέδειξαν ανταγωνιστικότητα και συγκέντρωση. Οι Γιοσμάς, Κωστακίδης και Γκούμας του Άξονα προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι, ενώ οι Χατζηαθανασίου, Τοκμακίδης και Δημάσης των Φαβορί-των αντέδρασαν με δυναμισμό και αποφασιστικότητα. Η ομάδα των Φαβορί-των κατάφερε να προηγηθεί κατά τέσσερις πόντους, αφήνοντας τον Άξονα να αισθανθεί την πίεση του αντιπάλου του.

Κατά το δεύτερο δεκάλεπτο, η ανταγωνιστική ατμόσφαιρα συνέχισε να επικρατεί στο γήπεδο. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν συνεχή βελτίωση στο παιχνίδι τους, με τον Άξονα να αναλαμβάνει τον έλεγχο και τον ρυθμό του αγώνα και να προηγείται με δέκα πόντους. Οι προσπάθειες των Γιοσμά, Ερμείδη και Μουτσέλη απέδωσαν και ενίσχυσαν τη θέση της ομάδας τους στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άξονας συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι. Με την επίθεσή τους να λειτουργεί αποτελεσματικά και με πλουραλισμό κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά. Οι Χατζηαθανασίου και Τοκμακίδης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην επιστροφή, αλλά η αποστολή αυτή φάνηκε δύσκολη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άξονα να διατηρούν ένα σαφές προβάδισμα, με σκορ 65-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Φαβορί-τες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά ο Άξονας ήταν ανίκητος. Με τη σταθερή επίθεση, κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών τους, οι Φαβορί-τες δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άξονα να κερδίζει τον αγώνα με 80-70.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Χαράλαμπος Γιοσμάς ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τις Φαβορί-τες είναι ο Αλέξανδρος Χατζηαθανασίου ο οποίος άγγιξε το Double Double με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Άξονας: Δημάσης 9(1), Ζανδές 3, Κύρκου 1, Κωστόπουλος 10(1), Πολυνόπουλος 5, Τικτόπουλος 9(1), Τοκμακίδης 16, Χατζηαθανασίου 17(2)