02/04/2022
Komic Mastoras BC 17 17 10 15 - 59 -
Chicken Nuggets 15 14 7 18 - 54 -

Πήρε την ρεβάνς ο Komic Mastoras!

Την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου πήρε χθες το απόγευμα από τους Chicken Nuggets ο Komic Mastoras, καθώς στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της D2-League κέρδισε με 59-54, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να παραμένουν παρεούλα εκτός playoff, μακριά όμως και από την ζώνη του υποβιβασμού!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-15 υπέρ του Komic Mastora, με τους Σπυράτο, Αυγερινό, Ακτύπη, Ποθητό, Σερεβέτα και Παπαντώνη να βρίσκουν στόχο. Ο Καρακαϊδός με 5 πόντους, ο Μουχλιανίτης με άλλους τόσους και ο Άγγελος Ανδριόπουλος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Ακτύπη, 4 του Νικόλα και τρίποντο του Αυγερινού, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8, 34-26, 30″ για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 34-29, διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο ο Ορούτσι για λογαριασμό των Chicken Nuggets, ενώ νωρίτερα 6 πόντους πέτυχε ο Καρακαϊδός.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ασπρόμαυροι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +9 και με 4 νέους πόντους του Ακτύπη, τρίποντο του Αυγερινού και καλάθι του Σερεβέτα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 44-36. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τον Ορούτσι να βάζει τρεις βολές και τον Καρακαϊδό να ευστοχεί μέσα από το ζωγραφιστό. Σκορ τρίτης περιόδου 44-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μάστορες διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σπυράτο (6π), Νικόλα (5π), Γιωτόπουλο και Τσιώγκα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-54. Ο Ορούτσι συνέχιζε να παλεύει για τους Chicken Nuggets και στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 5 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή, όπως και οι βοήθειες των Καρακαϊδού, Άγγελου Ανδριόπουλου και Κάτσαρη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 20/50 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/27 βολές, 12/44 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp του Komic Mastora ο Σερεβέτας με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Chicken Nuggets ο Καρακαϊδός με 15 πόντους (double-double), έχοντας 4/12 βολές, 4/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Σπυράτος 9 (3), Αυγερινός 9 (2), Γιωτόπουλος 4, Νικόλας 11, Τσιώγκας 4, Σερεβέτας 4, Παπαντώνης 2, Ποθητός 2, Ακτύπης 14

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Α.): Καρακαϊδός 15 (1), Ορούτσι 16 (2), Ανδριόπουλος Α. 10 (2), Ανδριόπουλος Β., Κάτσαρης 6, Μουχλιανίτης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!