27/05/2023
Drunk Team 17 16 10 14 - 57 -
Κλειώ 19 13 20 3 - 55 -

Πήρε το ντέρμπι η Drunk Team!

Σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Drunk Team, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του έκτου ομίλου της Summer Development League λύγισε στο φινάλε την Κλειώ με 57-55!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Κλειώ να προηγείται με 17-19, χάρη σε 6 πόντους του Καραμπέτσα, 5 του Τσιώλου και 4 του Γρομιτσάρη. Το δίδυμο Μουλαρογιάννη - Τάσου Κανιά με 6 πόντους έκαστος έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Τάσου Κανιά, 4 του Γρηγόρη Κανιά και τριποντάκι του Μουλαρογιάννη, η Drunk Team πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 33-32. Ο Λυμπερόπουλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 5 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αμπατζή έσφιξε την άμυνά της και με 9 πόντους του Λυμπερόπουλου και 6 του Κατσάτου, κατάφερε να ξεφύγει στους 9, 43-52! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τάσο Κανιά να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους και να φτάνει τους 15. Σκορ τρίτης περιόδου 43-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Drunk Team μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι και με μεγάλα σουτ των Τάσου Κανιά, Ζενέλη και Τσούρτη, έφυγε νικήτρια από τα Άνω Λιόσια με 57-55! Ο μοναδικός που βρήκε στόχο για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ήταν ο Αμπατζής με 3 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/16 βολές, 18/33 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/24 βολές, 17/43 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Betsson mvp της Drunk Team ο Μουλαρογιάννης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 2/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Κατσάτος με 11 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Μάκος, Βιτάλης, Ζενέλη 6, Κανιάς Τ. 20 (1), Κανιάς Γ. 8 (1), Μουλαρογιάννης 14 (3), Παπαβασιλείου 3 (1), Παπαπαναγιώτου 4, Τσούρτης 2

Κλειώ (Αμπατζής): Κατσάτος 11 (1), Αμπατζής 7, Γρομιτσάρης 6, Καραμπέτσας 8, Λυμπερόπουλος 16 (1), Χόρτης 2, Τσιώλος 5

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο της Drunk Team!