28/10/2021
Pan Car 15 12 15 15 - 57 -
Flood BC 15 15 12 10 - 52 -

Πήρε το ντέρμπι η Pan Car!

H Pan Car ήταν η μεγάλη κερδισμένη το βράδυ της Τετάρτης 27 Οκτωβρίου, καθώς σε ένα πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό παιχνίδι επικράτησαν δύσκολα της Flood με 57-52.

Ισορροπημένο και ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των μεγαλόπαιδων των δύο ομάδων. Η Flood είχε σχεδόν σε όλη την διάρκεια της περιόδου το προβάδισμα κυρίως με Σταματόπουλο(7) και Γρηγορακάκη(4) να σκοράρουν, αλλά η Pan Car έφερε το ματς στα ίσια με τον Κονταξή να βάζει 9 και τον Μαρίνη 4(15-15).

Η Flood ξέφυγε με 10 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου με τον Σταματόπουλο να κάνει μεγάλο ματς με 11 ακόμα πόντους, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με Κονταξή και Σπανό να βάζουν από 4 και 5 του Φούκου, έκλεισαν το ημίχρονο στο – 3(27-30).

Η Pan Car είχε αποκτήσει τα ηνία του αγώνα στην τρίτη περίοδο με Πρίφτη(5) και Σπανό(4) να οδηγούν στην επίθεση , όμως η αντίδραση της Flood με Γρηγορακακάκη(4) και Ζαφειρόπουλο(4) να είναι τα πρώτα βιολιά , έφερε ξανά το ματς στα ίσια(42-42).

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου , οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα με Κονταξή(6) και Φούκο(4)να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωναν Ασπιώτης και Ζαφειρόπουλος(53-46). Στον υπολειπόμενο χρόνο της αναμέτρησης η Pan Car δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης με βολές από Φούκο και Πρίφτη και το μόνο που κατάφερε η Flood ήταν να μειώσει στο τελικό 57 – 52 με τρίποντο του Ασπιώτη και καλάθι του Ζαφειρόπουλου.

Mvp αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Λάμπρος Κονταξής με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Η Pan Car είχε 19/43 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 13/26 βολές, Κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Flood είχε 19 / 50 δίποντα, 3 / 28 τρίποντα, 6/9 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Pan Car (Πρίφτης): Φούκος 9(15ρ.), Πρίφτης 10, Σπανός 9(9ρ.), Κουφός 2, Μαρίνης 6 (9ρ.), Κονταξής 21(9ρ.).

Flood(Ασπιώτης): Γρηγορακάκης 8, Ζαφειρόπουλος 12 (10ρ.), Σταματόπουλος 20(6ρ.)Δαμίγος 2(8ρ.), Ασπιώτης 5, Κουσάσης 5(14ρ.).

Τι μας άρεσε: Το απόλυτο μπασκετικό back up που ειχαν οι ομάδες στο γήπεδο.