19/12/2019
Pressof BC 27 11 12 24 - 74 -
Orlando Tragics 22 14 14 16 - 66 -

Πήρε το ντέρμπι η Pressof!

Σε ένα πολύ όμορφο ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Pressof και τους Orlando Tragic, που βρήκε  τους πρώτους νικητές με 74-66 αλλά πιο δύσκολα απ'όσο μπορεί δείχνει το τελικό σκορ. Έτσι η ομάδα του Μπαλάσκα ανέβηκε στο 4-3 και προσωρινά στην δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου της Development.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι Pressof την αναμέτρηση για να προηγηθούν με 12-2 στα πρώτα 3 λεπτά! Οι Orlando στην συνέχεια βρήκαν  λύσεις αποκλειστικά από το τρίποντο, όπου και πέτυχαν πέντε σερί, αλλά το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε πίσω με 27-22. Για την Pressof ο Παραράς (10) βοήθησε σε άμυνα και επίθεση και ο Νομικός (6) συμπαραστάτης του. Ο Ζαφειρόπουλος (9) με τρία τρίποντα, ο Βροντάκης (4) και ο Κολυβάς (4) κράτησαν κοντά τους Orlando σε αυτό το διάστημα.

Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες μπήκαν με σκοπό να προσέξουν την άμυνα τους πρώτα. Η Pressof έχασε πολύ γρήγορα τον Παραρά με τέσσερα προσωπικά φάουλ, ο οποίος ήταν μόνιμη απειλή για το καλάθι των Orlando. Έτσι, με επιμέρους σκορ 11-14 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με την Pressof να έχει βραχεία κεφαλή, 38-36. Παραράς (3), Τσορτός (2), Καραντζιάς (2) ξεχώρισαν για την Pressof, Βροντάκης (4), Αλοΐζος (4) για τους Orlando.

Στην τρίτη περίοδο οι Orlando κατάφεραν να περάσουν πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με 40-42, και να διευρύνουν  το προβάδισμα τους στους πέντε πόντους για το 42-47. Η Pressof βρήκε τρόπο να αντιδράσει και με  8-0 σερί προσπέρασε, για να ισοφαρίσουν οι Orlando για το 50-50, σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Τσορτός με πέντε πόντους ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για τους γηπεδούχους, Μεϊντάνης (5) και Κριαλάκος (3) για το Orlando.

Με το σκορ στην ισοπαλία ο Παραράς γύρισε στο παιχνίδι και και ξεκίνησε να σκοράρει για να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων οι Pressof. Αλλά ο Βροντάκης με δυο τρίποντα κράτησε κοντά το Orlando. Στα τέλη του παιχνιδιού η Pressof ήταν πιο ψύχραιμη, σκόραρε με συνέπεια από τις βολές και ένα τρίποντο του Νομικού με 1:50′ να απομένει έβαλε τέλος στα όνειρα των Orlando για κάτι καλό. 74-66 τελικό σκορ. Παραράς (9) και Νομικός (7) έκαναν την διαφορά! Ο Βροντάκης (8) προσπάθησε από πλευράς Orlando.

Mvp ο Παραράς με 22 πόντους (9/14 δίποντα,4/6 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Πολυτιμότερος των ηττημένων ο Βροντάκης με 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα 2/3 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Σε σύνολο η Pressof είχε 22/38 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 18/29 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ,8 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 15 λάθη. Από την άλλη οι Orlando είχαν  16/34 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 7/18 βολές, 29 ριμπάουντ, 13 ασίστ,12 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Μαυρομητός 11 (8 ριμπ.), Μπαλάσκας, Τσορτός 12 (3 ασ.), Νομικός 14 (4), Κρασσάς 2, Καραντζιάς 8 (9 ριμπ.), Μακαρίτης 5 (9 ριμπ.), Παραράς 22 (11 ριμπ.)

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αλοΐζος 7 (5 ριμπ.), Ζαφειρόπουλος 11 (3), Βροντάκης 17 (3), Μείντάνης 9 (1), Κριαλάκος 6, Κωνσταντίνου, Σιμιτιάν 3(1), Τσαμουράς 2,  Δημακαράκος, Αγαλόπουλος 5 (1), Κολυβάς 6 (4 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των Οrlando να επανέλθουν στο ματς και η ψυχραιμία από την Pressof για να το πάρει.