09/11/2021
Xavalencia 25 15 18 14 - 72 -
The Jokers 13 23 16 9 - 61 -

Πήρε το ντέρμπι η Xavalencia!

Το ντέρμπι της αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Master League πήρε η Xavalencia, που επικράτησε των Jokers με 72-61 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Xavalencia μπήκε στο παρκέ πάρα πολύ δυνατά, θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Με επιθετικό ρεσιτάλ και τρομερή ευστοχία προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-13. Για τις «νυχτερίδες» σκόραραν οι Κανταρτζής και Χριστοφορίδης από 8 πόντους, ενώ 7 έβαλε ο Γκουρβέλος. Για τους Jokers, 6 o Νίκος Φιλιππάκος και 4 ο Γιάννης Πανόπουλος.

Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Jokers βρήκαν ρυθμό στην επίθεση σκοράροντας 23 πόντους, τρέχοντας ένα επιμέρους 23-15 σερί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 4, 40-36. 10 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε ο Πανόπουλος για την ομάδα του Βασιλειάδη, ενώ για την Xavalencia 5 ο Παναγιώτης Μοσχοβίτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η Xavalencia διατήρησε το πλεονέκτημα που είχε χωρίς ωστόσο να μπορεί να «κλειδώσει» την νίκη. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 6, 58-52 για τις «νυχτερίδες» που είδαν τον Κανταρτζή να βάζει 6 και τον Γκουρβέλο 5 πόντους. Για τους Jokers, 8 έβαλε ο Καραγιαννίδης και 5 ο Φατσέας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Xavalencia με την τεράστια εμπειρία της διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει, παίρνοντας τελικά την νίκη με 72-61 παραμένοντας αήττητη με 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο της. Αντίθετα, η ομάδα του Βασιλειάδη, γνώρισε την πρώτη της ήττα για φέτος. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι «νυχτερίδες» από το ξεκίνημα του ματς έως το τέλος του, το ήλεγχαν απόλυτα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Γκουρβέλος με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καραγιαννίδης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 25/75 εντός πεδιάς, 13/47 τρίποντα και 9/11 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Jokers είχαν 25/76 εντός πεδιάς, 6/32 τρίποντα και 3/11 βολές. Πήραν 44 ριμπαόυντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 1 τάπα.

Xavalencia (Βλασταρίδης): Κανταρτζής 17, Βλασταρίδης Α 5, Τρούσας 9, Μοσχοβίτης 17, Χριστοφορίδης 8, Βλασταρίδης Ν, Γκουρβέλος 16.

Jokers (Βασιλειάδης): Σταθέας 11, Παπαδημητρίου, Φιλιππάκος 6, Πανόπουλος 20, Καραγιαννίδης 10, Τσουλακίδης, Κανελάκης 2, Κοντοές 1, Καλλινίδης 5, Γκαφάρ 6.

Τι μας άρεσε: Πάντα τα παιχνίδια ανάμεσα σε δύο ποιοτικές και ιστορικές ομάδες είναι εξαιρετικά!