07/03/2020
Blazers BC 13 25 11 20 - 69 -
Elitήριοι by pinguin.gr 13 14 15 17 - 59 -

Πήρε ο Σωκράτης το όπλο του!

Νίκη για τους Blazers απέναντι στους Elitήριους με 69-59, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Καλό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους Blazers, με τον Καζαντζή να ευστοχεί εις διπλούν από τα 6.75, δίνοντας προβάδισμα οχτώ πόντων για την ομάδα του, με τους Elitήριους να ισορροπούν το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντινάτο και Καρδάση, ισοφάρισαν με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-13.

Όμορφο το θέαμα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Αθηναίο να γίνεται πιο απειλητικός για τους Blazers και τον Χουλιαρά να τον ακολουθεί , με τον Καζαντζή οπότε του δινόταν ένα εκατοστό να πυροβολεί και να φτάνει τα πέντε τρίποντα στο ημίχρονο, πριν οι Elitήριοι με ένα μικρό σερί μειώσουν και μπουν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 38-27.

Φουριόζοι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Αθηναίος και Γεωργίου, σκοράροντας από τα 6.75, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με τους Καρδάση και Πατωνίδη να αντιδράσουν και εν τέλει να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά στους εφτά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-42.

Ξενόφος και Πατωνίδης έκαναν προσπάθειες για περαιτέρω μείωση του σκορ, με τον Αθηναίο όμως να είναι εκεί και να απαντάει κρατώντας τους Blazers μπροστά στο σκορ. Κάποιες τελευταίες όμορφες προσπάθειες των Κωνσταντινάκου και Λαμπρινού δεν άλλαξαν τη ροή του παιχνιδιού, καθώς οι Blazers και ο Γεωργίου  ήταν εύστοχοι στις βολές, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 69-59 υπέρ των Blazers.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Αθηναίος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από πλευράς Elitήριων ξεχώρισε ο Νίκωνας Κωνσταντινάκος με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ, μια ασίστ και 9 λάθη.

Συνολικά οι Blazers είχαν 13/38 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Συνολικά οι Elitήριοι είχαν 24/61 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 5/15 βολές, 56 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.

Blazers B.C (Κοκκινάκης): Καζαντζής 22 (6), Μπερνιδάκης 5, Χουλιαράς 5 (9 ριμπ), Μπούτος 2 (8 ριμπ), Αθηναίος 17 (11 ριμπ), Γεωργίου 13, Εμμανουηλίδης, Τουρτσινάκης 5.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαγωνικάκος, Καραλής 7 (7 ριμπ), Ξενόφος 4, Πατωνίδης 12 (9 ριμπ), Τσόκας 4, Ρηγόπουλος 4, Καρδάσης 6, Κωνσταντινάκος 17 (17 ριμπ), Λαμπρινός 5.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!