08/04/2023
Μία + Μία 16 16 7 16 - 55 -
Τα Βουνά Ath 2 13 8 15 - 38 -

Πήρε το "ροζ" και ελπίζει η Μία+Μία!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development, η Mία + Μία έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής στη κατηγορία, καθώς ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΤΗ υπέκυψαν στην ανωτερότητα της με σκορ 55-38. Οι γηπεδούχοι πλέον χρειάζονται δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και ο Αλκοολικός Αστέρας να ηττηθεί τη τελευταία αγωνιστική από τους Powerpuff Boys. Από την άλλη πλευρά, τα Βουνά ATH ετοιμάζουν ήδη τις βαλίτσες τους για το ταξίδι στον κόσμο της Development2. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Άγγελος Γερόλυμος με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρυσοβαλάντης Ράλλης είχε 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με το μαχαίρι στο στόμα, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Αλβέρτο(5π), Μαυράκη(4π) και Φιλιππίδη(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 16-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων το πέτυχε ο Χόντος.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ΤΑ ΒΟΥΝΑ ανέβασαν την απόδοση τους στην επίθεση, κάτι το οποίο όμως δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν τον αντίπαλο τους . Εν αντιθέσει, η Μία + Μία συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση, είχε άριστη κυκλοφορία της μπάλας, σωστές επιλογές, σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ της 32-15! Ο Γερόλυμος σε αυτό το διάστημα ήταν εξαιρετικός με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μαυράκης(2π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χόντος μας χάρισε όμορφες φάσεις μέσα από το ζωγραφιστό, προσθέτοντας στο ενεργητικό του 6 πόντους.

To τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, το οποίο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, κατέληξε στη πλευρά της παρέας του Παναγιωτόπουλου, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 7-8. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να εντυπωσιάσουν επιθετικά, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και είχαν ως σκόρερ της ομάδας τους Χόντο, Παναγιωτόπουλο, Χριστοδούλου και Φιλντίση με 2 πόντους έκαστος. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το πιο κακό παραγωγικά δεκάλεπτο, με τον Γερόλυμο να αποτελεί το κύριο κομμάτι του επιθετικού παζλ με 5 πόντους στο παλμαρέ του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν  μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development με σκορ 55-38.

H Μία + Μία είχε 14/41 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 9/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/52 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 1/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη .

Μία + Μία(Τζοτζόκος): Αλβέρτος 8, Γερόλυμος 23, Μαυράκης 8, Μοναστηριώτης 4, Τζοτζόκος 7, Φιλιππίδης 5.

ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΤΗ(Δημήτρης Παναγιωτόπουλος): Δικαίος 2, Παρασκευάς Παναγιωτόπουλος, Δημήτρης Παναγιωτόπουλος, Ράλλης, Τουρλιούμης 8, Φιλντίσης 4, Χριστοδούλου 6, Χόντος 16.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Γερόλυμου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 56% στα δίποντα(5/9) και 57% στα σουτ τριών πόντων(4/7)!