22/09/2024
Undrafted 20 11 13 14 - 58 -
Ανακασιακός 14 13 20 19 - 66 -

Πήρε το ντέρμπι ο Ανακασιακός!

Δύο στα δύο για τον Ανακασιακό στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους Undrafted με 58-66 στο κλειστό του Σπάρτακου.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, οι Undrafted κατάφεραν με 8 πόντους του Γιώργου Χρυσικού, 6 του Αντωνάκη και δύο τρίποντα του Τάσου Χρυσικού να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 20-14. Ο Σμάγκιν με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, ενώ 3 πρόσθεσε ο Σιαπατόρης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με ακόμη 8 πόντους του ασταμάτητου Γιώργου Χρυσικού, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 31-27. Τον Ανακασιακό κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι που σημείωσε ο Σμάγκιν, ενώ 5 είχε ο Σιαπατόρης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σιαπατόρης πετούσε φωτιές και με 10 δικούς του πόντους, 5 του Γκινούτση και τρίποντο του Αλεξίου, έδωσαν στην ομάδα του Ζαφειρόπουλου προβάδισμα 6 πόντων, 41-47. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 44-47, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Undrafted ο Γιώργος Χρυσικός από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ο Τάσος Χρυσικός είχε 7 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 44-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ανακασιακός είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Σμάγκιν, Σιαπατόρη, Γκινούτση και Κοτοπούλη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 58-66. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά πάλεψε για την ανατροπή ο Γιώργος Χρυσικός, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί οι 10 πόντοι που πέτυχε.

Πολυτιμότερος των Undrafted ο Γιώργος Χρυσικός με 27 πόντους, έχοντας 9/11 βολές, 6/15 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Novibet MVP του Ανακασιακού ο Σμάγκιν με 26 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 12/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 5 λάθη και είχε 3 τάπες.

Undrafted (Πανταζής): Αντωνάκης 9 (1), Κόντος Φ. 2, Κόντος Μ., Λύγκρης 3, Πανταζής, Παπαγεωργίου, Τριγώνης 2, Χρυσικός Τ. 15 (3), Χρυσικός Γ. 27 (2)

Ανακασιακός (Ζαφειρόπουλος): Σμάγκιν 26, Ζαφειρόπουλος, Αλεξίου 3 (1), Γκινούτσης 11 (2), Ζουγανέλης, Καμζέλας, Κοτοπούλης 3, Σιαπατόρης 23 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο μέρος του Ανακασιακού!