12/01/2024
KLAFTA LABORAL BC 16 9 24 13 5 67 -
Falcons 14 14 13 21 - 62 -

«Πύρρειος» νίκη στην παράταση για την Klafta Laboral

Η Klafta Laboral πέτυχε μια μεγάλη νίκη επί των Falcons (67-62, κ.α 62-62), όμως το αποτέλεσμα αυτό πέρασε σε δεύτερη μοίρα για τους «πορτοκαλί». Οι νικητές, είδαν στην τελευταία φάση του αγώνα τον βασικό τους center, Κωνσταντίνο Τσιγκούνη, να αποχωρεί τραυματίας με κάταγμα στην ποδοκνημική, με τον νεαρό ψηλό να εκτιμάται πως θα χάσει σχεδόν όλη την κανονική διάρκεια και θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει τα Play Offs.

Το παιχνίδι δεν... μύριζε παράταση σε καμία περίπτωση, αφού η Klafta ήλεγχε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον Σπύρο Ζήση να βρίσκεται σε τρομερό επιθετικά βράδυ και τους Καραμπάση και Τσιγκούνη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες. Στον αντίποδα, ο απολαυστικός Ιωάννου ήταν εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανούς τους Falcons, όντας σε τρομερή μέρα εκτελεστικά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-27 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Στην επανάληψη, η εμπειρία των Falcons, σε συνδυασμό με την... αφέλεια της Klafta, που πίστεψε πως το ματς είχε τελειώσει πρόωρα, ήταν αρκετά για να γυρίσει το παιχνίδι. Οι Falcons αρχικά μείωσαν σε μονοψήφιο νούμερο την διαφορά (49-41), ενώ στην τελευταίο περίοδο, ο Ιωάννου ανέλαβε δράση και πήρε από το χεράκι τα... γεράκια. Με το βαρύ πυροβολικό τους, κατάφεραν και έστειλαν το ματς στην παράταση (62-62), αφού στην τελευταία επίθεση ο Ζήσης αστόχησε στο τρίποντα, που δυνητικά θα ήταν το νικητήριο.

Στην παράταση, το τέμπο ήταν χαμηλό, η Klafta έκλεισε εξαιρετικά τον Ιωάννου, που εμφάνισε και σημάδια κόπωσης και κάπως έτσι, οι ''πορτοκαλί'' έφτασαν στο ροζ φύλλο (67-62), χωρίς να δεχτούν ούτε πόντο στο έξτρα πεντάλεπτο.