11/02/2024
Chicago Hulks 9 10 10 14 - 43 -
Brooklyn Nerds 12 11 15 13 - 51 -

"Πύρρειος" νίκη για τους Nerds!

Με οργανωτή τον Καραγιαννάκη και εκτελεστές τους Χατζητούρνο, Λιατόπουλο και Κόσσυββα, οι Nerds ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 9-12. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τον Ντέμο και τον Φουντά και έμειναν κοντά στο σκορ.

Με τρίποντες "βόμβες" του Κόσσυβα και δίποντα του Καραγιαννάκη, οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" διψήφια διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη (9-20). Οι Hulks δια χειρός Μαντζούνη έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά, μείωσαν σε 19-23 και έδειξαν ότι θα παλέψουν μέχρι τέλους για την ανατροπή.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Κοντορουχά συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ και με πολυφωνία στην επίθεση να διατηρεί την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (29-38). Οι γηπεδούχοι μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο και τα χρονικά περιθώρια είχαν αρχίσει να στενεύουν επικίνδυνα.

Οι Chicago Hulks εκμεταλλεύτηκαν την... σύγχυση που επικράτησε στο στρατόπεδο των Nerds λόγω του τραυματισμού του Καραγιαννάκη και έριξαν την διαφορά στο -6, βάζοντας παράλληλα "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι όμως, βρήκαν στα τελευταία λεπτά την δύναμη και τα ψυχικά αποθέματα να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα με τους Χωριανόπουλο και Καραδάκη και να φτάσουν εν τέλει στη νίκη με 43-51.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κόσσυβας με 21 πόντους (5/9 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/56 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/41 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Chicago Hulks (Φουντάς): Καραμπίνος 11, Κούτρης 8, Μαντζούνης 9 (1), Ντέμος 6 (1), Παρσόπουλος 3, Φουντάς 6

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Καραγιαννάκης 11 (3), Καραδάκης 3 (1), Κόσσυφας 21 (3), Λιατόπουλος 4, Πάτσιμας 2, Χατζητούρνος 4, Χωριανόπουλος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι νικητές στο παρκέ.