02/02/2024
Phoenix Bums 15 11 24 12 4 66 -
West Kings 17 15 11 19 6 68 -

Πιστοί στο ραντεβού τους με το Final Four οι West Kings!

Καλύτεροι στα σημεία ήταν οι West Kings στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα με 15-17 χάρη στα καλάθια των Γεωργούση και Βήττα.  Οι Bums εκμεταλλεύτηκαν τις καλές τοποθετήσεις του Ζερντίτσκι στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα του Χαριτόπουλου και έμειναν κοντά στο σκορ.

Με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και ορθολογικές επιθέσεις, οι West Kings πήραν διψήφια διαφορά και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθι, έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά με τον Χαριτόπουλο, μείωσαν σε 26-32 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους στην επανάληψη, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Χαριτόπουλο και Κοβάτσο έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (41-37). Οι ατομικές ενέργειες του Βήττα δεν ήταν αρκετές για τους West Kings που είδαν τα πράγματα να γίνονται ακόμα πιο δύσκολα. Το buzzer beater τρίποντο του Παπαντωνίου έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους Bums (50-43).

Με εξαιρετική άμυνα και τρίποντες "βόμβες" του Γεωργούση, οι φιλοξενούμενοι επέστρεφαν στο ματς και πήραν προσωρινά το προβάδισμα. Οι Bums ισοφάρισαν με τρίποντα του Παπαντωνίου και το παιχνίδι πήρε "φωτιά" στα τελευταία λεπτά. Ύστερα από σκληρή μάχη και εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (62-62). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι "Βασιλιάδες" ήταν οριακά καλύτεροι και επικράτησαν πολύ δύσκολα με 66-68.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βήττας με 22 πόντους (6/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/54 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 6/13 βολές. Μαζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/34 δίποντα, 9/34 τρίποντα και 15/25 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αθανασιάδης, Γόντικας 2, Δεδούσης 3, Ζερντίτσκι 9, Κοβάτσος 2, Κουναλάκης 4, Μοσκόφογλου 10, Πανδής, Παπαντωνίου 12 (4), Φρέρης 2, Χαριτόπουλος 22 (2)

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 22 (2), Γεωργούσης 25 (6), Κοζομπόλης 4, Κυρμίζογλου 2, Κωστούλας 1, Μπονάτσος 5 (1), Πεζούλας, Σιάποντης 2, Σταυρούλης 7

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλος για τη νίκη.