16/09/2023
Baca Juniors BC 10 11 16 13 - 50 -
Basket Case 10 7 7 17 - 41 -

"Επιστροφές-Καταστροφές" για την Baca!

Με παλιά, αλλά και νέα πρόσωπα στην σύνθεσή της, η Baca Juniors ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο της D2-League, καθώς στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου κέρδισε εύκολα την Basket Case με 50-41 στο κλειστό του Περιστερίου!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες με 10-10. Ο Τσαμποδήμος με 4 πόντους και οι Μαρτίνης, Κασφίκης και Γαργαλάκος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για την Basket Case 3 πόντους είχε ο Μπογιατζής και από 2 οι Καλοκαιρινός, Λάβδας και Κλαυδιανός.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τσαμποδήμος πετούσε φωτιές και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έδωσε για πρώτη φορά στην Baca Juniors προβάδισμα 6 πόντων, 21-15, 2:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 21-17, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Χέλμης, ενώ νωρίτερα ένα τριποντάκι έβαλε ο Κώστας Κολιάκος και ένα δίποντο ο Καλοκαιρινός.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Λατίνοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και 5 νέους πόντους του Τσαμποδήμου, 3 του Μαρτίνη και τρίποντο του Σπεντζούρη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 37-24. Δεν μπόρεσε η παρέα του Χέλμη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Καλοκαιρινό, Κώστα Κολιάκο και Μπογιατζή να σκοράρουν μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 37-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Baca Juniors δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Βέκκο, Τσαμποδήμο, Κασφίκη και Μαρτίνη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 50-41. Για την Basket Case στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κώστας Κολιάκος και Μερτινιάν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 12/48 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 10/34 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp της Baca Juniors ο Τσαμποδήμος με 19 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 3/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε λάθη. Πολυτιμότερος της Basket Case ο Κώστας Κολιάκος με 17 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 1/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Baca Juniors (Καρέτσος): Βέκκος 4, Γαργαλάκος 4, Καρέτσος, Κασφίκης 6, Μαγκούτης 3, Μαρτίνης 8, Μπίζος 1, Παπαλάμπρου 2, Σπεντζούρης 3 (1), Τσαμποδήμος 19 (4)

Basket Case (Χέλμης): Καλοκαιρινός 7, Κλαυδιανός 2, Κολιάκος Γ., Κολιάκος Κ. 17 (4), Λάβδας 2, Μερτινιάν 5 (1), Μπογιατζής 5, Σαρακινός, Χέλμης 3, Ψαρράκης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Baca Juniors!