04/02/2024
Couvaliers 15 11 11 7 - 44 -
Collectors 20 17 15 12 - 64 -

Πίσω στα ροζ οι Collectors!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Χριστοδούλου και των Σμέτη να συνδέονται από τη γραμμή των 6,75 για τους γηπεδούχους και τον Κωνσταντίνο και Παναγιώτη Αναστόπουλο να κάνουν το ίδιο για τους φιλοξενούμενους. Ο Κυριάκου κυριάρχησε κάτω από την ρακέτα των Couvaliers και έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στους Collectors στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 15-20.

Oι Collectors μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με τέσσερις πόντους του Αγγελομάτη ξέφυγαν με συν 11 στο σκορ, 15-26. Ο Γ. Τσιρδήμος με τέσσερις και ο Χριστοδούλου με ένα τριποντάκι αντέδρασαν για τους Couvaliers, οι οποίοι όμως δεχόμενοι το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, τους έξι πόντους του Κ. Αναστόπουλου και το δίποντο του Γαζεπίδη τελείωσαν το πρώτο μέρος σε θέση συνοδηγού, 26-37.

Με ένα 8-2 σερί ξεκίνησαν και το τρίτο δεκάλεπτο οι ροζ, οι οποίοι με μπροστάρη των Κυριάκου (4π) διεύρυναν την ήδη υπάρχουσα διαφορά, 28-47. Ο Χριστοδούλου συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και του τριπόντου για τους γηπεδούχους, για να τον ακολουθήσει ο Σμέτης (3π) και να μειώσει τη διαφορά στους 10, 37-47, 2:13' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο Κ. Αναστόπουλος συνέχισε το βιολί του επιθετικά και καθόρισε το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου, 37-52.

Άποντες παρέμειναν και οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Αθανασόπουλο να σπάει το ρόδι με ένα τριποντάκι. Οι Collectors βρήκαν τις επιθετικές λύσεις στα πρόσωπα του Κ. Αναστόπουλου, του Κυριάκου και του Παντελεάκη και έφυγαν εν τέλει νικητές από το Μαζαράκης, επικρατώντας με 44-64.

Betsson MVP για τους Collectors αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ, ενώ από τους Couvaliers διακρίθηκε ο Βασίλης Χριστοδούλου με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/42 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 2/8 βολές, 33 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/52 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 2/4 βολές, 50 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 8 λάθη.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 3, Καζάνης 3, Σμέτης 11, Τσιρδήμος Γ. 9, Τσιρδήμος Ν., Χριστοδούλου 18.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 4, Αναστόπουλος  Π. 6, Αναστόπουλος Κ. 19, Γαζεπίδης 2, Κυριάκου 20, Λαγός, Παντελεάκης 4, Σαβέριος 4, Χαραλαμπόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.