14/09/2024
West Side B.C 14 21 13 19 - 67 -
Mandra Heat 14 12 21 14 - 61 -

Πίσω στις παλιές, καλές συνήθειες οι West Side!

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το ματς η Mandra, η οποία πήρε από νωρίς τα ηνία πετυχαίνοντας έξι αναπάντητους πόντους στο δίλεπτο με τον Διολέτη και τον Μανήσαλη. Οι West Side έβγαλαν αντίδραση με τα τρίποντα του Τριανταφυλλίδη και του Νικολάου, με αποτέλεσμα το ματς να έρθει στα ίσια στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου, 14-14.

Το ακριβώς αντίθετο σκηνικό είχαμε μετά το πρώτο σφύριγμα της δεύτερης περιόδου, με τον Μπελεχάκη και τον Χάνο να παίρνουν από το χέρι τους West Side και να στέλνουν τη διαφορά στο συν εννιά, 23-14! Ο Rexha έλυσε το γόρδιο δεσμό μετά από αγωνιστικά λεπτά για τους κόκκινους, o Μανήσαλης και ο Γιάννου πάτησαν στα χνάρια του, χωρίς όμως αυτό είναι αρκετό για να αλλάξει την προπορευόμενη ομάδα. Σκορ ημιχρόνου, 35-26!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Γιάννου πήρε μπρος για τα καλά, έδωσε τις λύσεις που χρειάζονταν οι κόκκινοι και έριξε τη ψαλίδα στους 4, 38-34. Ο συνήθης... ύποπτος Μπελεχάκης συνέχισε το βιολάκι του από την περιφέρεια, στρώνοντας το δρόμο στον  Γαλανόπουλο που καθόρισε το σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος στα 0.8 δευτερόλεπτα, 48-47.

Άποντοι παρέμειναν οι γηπεδούχοι για τα πρώτα δύο λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Κύτρος και έδωσε παροδικά προβάδισμα στους κόκκινους, μέχρις ότου έρθει ο Χάνος και ο Λέγγας και να ισοφαρίσουν, 57-57! Το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το φινάλε, ωστόσο οι West Side, με καθοριστικό παίχτη τον Γαλανόπουλο, ήταν αυτοί που έφυγαν σεφτέ στη σεζόν και έφυγαν χαμογελαστοί από τον Σπάρτακο!

Novibet MVP για τους West Side αναδείχτηκε ο Ανδρέας Χάνος, ο οποίος πέτυχε double double με 21 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασιστ, ενώ από τη Mandra ξεχώρισε ο Θοδωρής Μανήσαλης με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ.

West Side (Τριανταφυλλίδης): Αδελφόπουλος, Γαλανόπουλος 4, Λέγγας 11, Μπελεχάκης 22, Νικολάου 6, Τριανταφυλλίδης 3, Χάνος 21.

Mandra Heat (Μανήσαλης): Rexha 7, Γιάννου 16, Διολέτης 12, Κανάκης 4, Κύτρος 9, Μανήσαλης 10, Μπιτζιλέκης 3, Σιδέρης, Τσιάβος.

Τι μας άρεσε: Τα εναλλάξ καλά διαστήματα των δύο ομάδων!