19/10/2024
Boom Shakalaka 12 16 10 24 - 62 -
40φεύγα... 14 8 15 12 - 49 -

Πίσω στα ροζ η Boom Shakalaka!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν οι δύο παρέες, με τους Μαρίνη, Αγγελόπουλο από τη μία και τον Μπούρμπουλα, Φλόκα από την άλλη να παίρνουν γρήγορα μπρος! Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και επιβραβεύτηκαν για αυτό, καθώς με καλάθια του Στέφα και του Γιαννόπουλου, η ομάδα του Κωφού πέρασε σε θέση οδηγού στο τέλος της πρώτης περιόδου, 12-14.

Με ένα 6-0 σερί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, η Boom πήρε τα ηνία στο σκορ, 18-14! Ο Σταφυλάς έσπασε το ρόδι για τους 40φεύγα, ο Στέφας ακολούθησε το παράδειγμα του, αλλά οι πέντε μαζεμένοι πόντοι του Χατζηθεοδώρου και οι επτά του Μπούρμπουλα καθόρισαν το σκορ της πρώτης στροφής της αναμέτρησης, 28-22.

Το ακριβώς αντίθετο σκηνικό παρακολουθήσαμε στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους αυτή τη φορά να πετυχαίνουν οκτώ αναπάντητους πόντους και να παίρνουν τον έλεγχο στα χέρια τους, 28-30! Ο Σαραντόπουλος αντέδρασε με ένα εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75, ο Μπούρμπουλας ανέλαβε ξανά πρωτοβουλίες στη συνέχεια και επανέφερε σε προνομιακή θέση τους γηπεδούχους, 38-37!

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, η Boom αύξησε την ένταση της στην άμυνα, έβγαλε αιφνιδιασμούς με τον Μπούρμπουλα και έχτισε μαξιλαράκι ασφαλείας οκτώ πόντων μετά το πέρας των πρώτων τριών λεπτών, 47-39. O Αγγελόπουλος και ο Μαρίνης φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί των 40φεύγα, οι οποίοι δε κατάφεραν να ακολουθήσουν τους πολύ συγκεντρωμένους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν αισίως το 3-1!

Novibet MVP για τη Boom Shakalaka αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπούρμπουλας με 34 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους 40φεύγα ξεχώρισε ο Νικόλας Αγγελόπουλος με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka (Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης 2, Αλεφαντινός 1, Λάσκος 4, Μπούρμπουλας 34, Μπουρνουσούζης, Παμαγιωτίδης 4, Σαραντόπουλος 3, Φλόκας 5, Χατζηθεοδώρου 9.

40φεύγα (Κωφός): Αγγελόπουλος 11, Αρκούδης, Βρεττός 2, Γιαννόπουλος 2 Κωφός 4, Μαρίνης 11, Παγώνας, Πολυμενάκος, Σαπαλίδης 2, Σταφυλάς 4, Στέφας 9, Χρηστάκος 4.

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών!