16/06/2024
Gran Μανάρια 14 18 25 22 - 79 -
Space Hellas 11 4 17 14 - 46 -

Περιμένουν τα playoff τα Μανάρια!

Το όγδοο ροζ φύλλο αγώνα στον δεύτερο όμιλο της Summer Evolution League πήραν τα Gran Μανάρια, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την εξάδα της Space Hellas με 79-46 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Gran Μανάρια να προηγούνται με 14-11, χάρη σε 6 πόντους του Καραμάνου και 4 του Ισίδωρου Τσίγκου. Ο Σακογιάννης με δύο τρίποντα και ο Κασνέσης με 5 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ασπροπυργιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Καραμάνου, 5 του Σκληρού και 4 του Καμπόλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 32-15. Μοναδικός διασωθέντας της Space Hellas στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο Παπαευαγγέλου, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι άνοιξε, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο ελεύθερα και με 9 πόντους του Σκληρού, 4 του Καμπόλη και τρίποντα των Λιάκου - Καραμπούλα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +25, 57-32. Για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αναστασόπουλος σημείωσε 8 πόντους, 6 είχε ο Παπαευαγγέλου και ένα τριποντάκι ο Κασνέσης. Σκορ τρίτης περιόδου 57-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Gran Μανάρια να επικρατούν με 79-46, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ισίδωρου Τσίγκου, Λιάκου, Αντώνη Τσίγκου και Καραμπούλα. Για την Space Hellas στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αναστασόπουλος, Παπαευαγγέλου, Κασνέσης και Καλογεράκος.

Betsson MVP για τα Gran Μανάρια ο Καραμάνος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 8/10 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Space Hellas ο Παπαευαγγέλου με 14 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Ηλίας 2, Καμπόλης 11 (1), Καραμάνος 16, Καραμπούλας 8 (2), Λιάκος 3 (1), Νερούτσος 7, Σκληρός 14 (1), Τσίγκος Α. 5 (1), Τσίγκος Ι. 13

Space Hellas (Αράπογλου): Αναστασόπουλος 14 (1), Αράπογλου, Καλογεράκος 2, Κασνέσης 10 (2), Παπαευαγγέλου 14, Σακογιάννης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό καλάθι του Καμπόλη μετά από ομαδική συνεργασία!