27/06/2024
Brothers United 16 14 12 20 - 62 -
Athens Dragons 7 16 10 4 - 37 -

Playoff για τους Brothers - περιμένουν οι Dragons!

Με εύκολη νίκη έκλεισαν την regular season οι Brothers United, καθώς επικράτησαν με 62 – 37 απέναντι στους Athens Dragons που περιμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να δουν αν θα περάσουν στην επόμενη φάση. Η Παρτουζάν αντίπαλος των νικητών την επόμενη Τετάρτη στο Athens Sports Hall.

Οι Brothers μπήκαν συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν το παιχνίδι σε πολύ γρήγορο τέμπο και με το δίδυμο Πίτου – Αβούρη να τραβούν το κουπί με 6 πόντους έκαστος, ξέφυγαν με 16– 7. Οι δράκοι που είχαν πρόβλημα στο αμυντικό transition , στηρίχθηκαν στους Βλάχο με 4 και Βασιλόπουλο που πέτυχε ένα τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους Dragons ελαφρώς καλύτερους να πλησιάζουν 30 – 23 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κότσαλης με 4 πόντους και Κουλοβασιλόπουλος – Σηφακάκης με τρίποντα τα πρώτα βιολιά για τους (Μωβ), ενώ το προβάδισμα για τους Πράσινους που είχαν πολυφωνία στην επίθεση, κρατούσαν κυρίως οι Πίτος με 4 και Κατραντζής με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο ρελαντί κύλησε η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης, με τον Πίτο να συνεχίζει το εξαιρετικό παιχνίδι του προσφέροντας ακόμα 6 πόντους για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους με Κότσαλη – Κουλοβασιλόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους, να μειώνουν 42 – 33.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι Brothers το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς με εκκωφαντικό επιμέρους σκορ το 20 – 4, διαμόρφωσαν πολύ άνετα το τελικό 62 – 37. Πίτος(6), Μπιτζής(5) και Καράμπελας(4) οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, που έπαιξαν παράλληλα και ωραίο μπάσκετ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Πίτος με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Φωκιανός με 4 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 11(11ρ.), Κακκαβάς 5, Καράμπελας 8(7ρ.), Κατραντζής 11(12ρ. 7 ασίστ), Μπιτζής 5,Πίτος 22(11ρ.).

Athens Dragons (Λάνη): Βάσης 4, Βλάχος 8(12ρ.), Κουλοβασιλόπουλος 10(8ρ.), Κότσαλης 8, Σηφακάκης 3(12ρ.), Φωκιανός 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο αλλά στοχευμένο παιχνίδι των νικητών στο ανοιχτό γήπεδο.