13/06/2024
Sloters 12 20 18 26 - 76 -
Komodo Dragons 11 18 15 24 - 68 -

Ετοιμάζονται για playoff οι Sloters!

Στα playoff της Summer Master League βρίσκονται οι Sloters, καθώς κέρδισαν τους Komodo Dragons με 76-68 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, αφήνοντάς τους εκτός συνέχειας του πρωταθλήματος!

Οι Komodo Dragons ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με 4 πόντους του Βεργόπουλου και τρίποντο του Γαϊτανάκη, προηγούνταν με 4-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Ρόκα να πετυχαίνει 4 πόντους, προσπέρασαν με 12-11!

Στη δεύτερη περίοδο οι Sloters συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 26-19, και τελικά με 7 πόντους του Ρόκα και 5 του Βαζούκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 32-29. Τους φιλοξενούμενους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα ο Γαϊτανάκης με τους 9 πόντους που πέτυχε, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Ρέππας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 συνεχόμενους πόντους του Πέππα, 5 του Ορφανίδη και τριποντάκι του Ρόκα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 50-44. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Βεργόπουλου, με τον Γαϊτανάκη να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Λαζαρίκο 5. Σκορ τρίτης περιόδου 50-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sloters διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Ορφανίδη, Παναγιωτόπουλο και Πέππα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 76-68. Για τους "Δράκους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γαϊτανάκης, Βαζαίος και Βεργόπουλος.

Betsson MVP των Sloters ο Ορφανίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 2/2 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Komodo Dragons ο Γαϊτανάκης με 27 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/7 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Sloters (Κατσούδας): Βαζούκης 9 (1), Κοντούλης, Μπογάς 8, Ορφανίδης 16 (4), Πέππας 14, Παλημέρης 4, Παναγιωτόπουλος 9 (1), Ρόκας 16 (2)

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βαζαίος 12 (2), Βεργόπουλος 15 (2), Γαϊτανάκης 27 (5), Λαζαρίκος 7 (1), Ρέππας 7 (1), Κασσελάκης

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων!