04/03/2024
Undrafted 22 15 13 16 - 66 -
Trailers 13 14 14 17 - 58 -

Μπορούν να ετοιμάζονται για τα playoff οι Undrafted!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Undrafted υποδέχθηκαν τους Trailers, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν μια εκπληκτική εμφάνιση και να παίρνουν την νίκη με 66-58.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και για τις δύο ομάδες, καθώς έψαχναν να βρουν καλάθια σε πρωτεύον και δευτερεύον αιφνιδιασμό. Ιδιαίτερα εύστοχοι οι γηπεδούχοι έξω από την γραμμή των 6.75, με τον Τάσο Χρυσικό να συνδέεται δύο φορές και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Για τους φιλοξενούμενους ο Πελεκάνος έβγαλε ενέργεια και βρήκε λύσεις επιθετικά με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 22-13.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Πρωταγωνιστής ο Γιώργος Χρυσικός, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος τόσο από κοντά όσο και από μακριά. Για τους φιλοξενούμενους Παπαδόπουλος και Πελεκάνος με σουτ τριών πόντων κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο στο τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ στο 37-27.

Στην επανάληψη οι Trailers μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον Βλάχο να αναλαμβάνει δράση και να βγάζει ενέργεια βρίσκοντας καλάθια από μέση απόσταση. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με τον Θεοδωρόπουλο να βγαίνει μπροστά οι γηπεδούχοι έλεγχαν και πάλι την κατάσταση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το πιο πειστικό τους δεκάλεπτο έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με την επιθετική τριπλέτα Παπαδόπουλος, Βλάχος και Πελεκάνος να κάνει κατεβάζει την διαφορά στους δύο. Την τελευταία λέξη όμως την είπαν οι Undrafted με τους Γιώργο και Τάσο Χρυσικό να ολοκληρώσουν μια εκπληκτική εμφάνιση και να δίνουν την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα τους με 66-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Χρυσικός με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πελεκάνος με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Undrafted (Κόντος): Αντωνάκης 7, Θεοδωρόπουλος 8, Κουλούρης 6, Κόντος, Πανταζής 4, Παπαγεωργίου 2, Χρυσικός 14, Χρυσικός 25

Trailers (Γεωργούντζος): Αντωνίου 2, Βερρας, Βλάχος 12, Γεωργούντζος 1, Ζαφρακόπουλος 6, Παπαδόπουλος 11, Πελεκάνος 25, Πυριόχος 1

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των γηπεδούχων!