17/06/2024
Χαβαlakers 18 14 16 15 - 63 -
Colombians BC 6 18 16 13 - 53 -

Playoff στον… ορίζοντα για τους Χαβαlakers!

Ένα βήμα πιο κοντά στα Playoffs της Summer Evolution League βρίσκονται οι Χαβαlakers, οι οποίοι πέτυχαν μία μεγάλη νίκη κόντρα στους Colombians των οποίων επικράτησαν με 63-53. Οι γηπεδούχοι έκαναν δυνατή εκκίνηση στο ματς, χτίζοντας μία καλή διαφορά, την οποία μπόρεσαν να υπερασπιστούν καλά στα επόμενα λεπτά και έτσι έφτασαν τις 4 νίκες (4-5). Πλέον για να κλειδώσει η θέση τους στα Playoffs χρειάζεται είτε να ηττηθούν οι Ρούκουνες στη προτελευταία αγωνιστική, είτε οι ίδιοι να τους κερδίσουν τη τελευταία αγωνιστική, ενώ τους κάνει και η ήττα με διαφορά κάτω των 8 πόντων. Οι Colombians από τη πλευρά τους δεν προλαβαίνουν το «τρένο» των Playoffs, με το ρεκόρ τους να πέφτει στο 4-5.

Στα του παιχνιδιού, οι Χαβαlakers μπήκαν σε… ημιάγρια κατάσταση στο παρκέ, με τον Βλωτιδέλλη να ξεκινάει εύστοχα πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τους Παράσχη και Πάσχο έστειλαν το σκορ στο 12-0. Για 6 λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν στόχο με τίποτα και έπρεπε να επέμβει ο Διαμαντόπουλος ώστε να «σπάσουν το ρόδι» για το 12-2. Ο Βλωτιδέλλης ωστόσο έμοιαζε ασταμάτητος και η διαφορά ανέβηκε στο +16(18-2), λίγο πριν οι Πασχαλάκης-Τακίδης διαμορφώσουν το 18-6.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί των Colombians που έριξαν την απόσταση στους 5 πόντους (18-13). Ο Πασχαλάκης βρήκε τις ευκαιρίες του και έφερε το ματς στο δίποντο (21-19), αλλά Πάσχος και Ζερβόπουλος δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν το προσπέρασμα (25-19). Ο Γκαραβέλλας είχε απαντήσεις στα καλάθια του Πασχαλάκη και έτσι το προβάδισμα έμενε σταθερά στην πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 32-24.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν κάπως πιο απειλητικοί με τα καλάθια Κυριακόπουλου και Πασχαλάκη, όμως οι γηπεδούχοι είχαν το τρόπο να κρατούν μία διαφορά 8 πόντων (38-30). Με τρίποντο του Ζερβόπουλου η απόσταση ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο καθώς έγραψε το 44-32, ενώ και ο Σκριάπας προσέφερε ώστε οι Χαβαlakers να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 48-40.

Το σκηνικό ήταν ίδιο και στη τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να εξακολουθούν να κυνηγούν και τους γηπεδούχους να έχουν πάντα απάντηση. Ο Βλωτιδέλλης, όπως και ο Σκριάπας δεν επέτρεψαν στους Colombians να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο και έτσι οι Χαβαlakers έφταναν όλο και πιο κοντά στη νίκη. Αυτή ήρθε τελικά με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 63-53 στο φινάλε.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Ζερβόπουλος με 6 πόντους, 25 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ. Από τους Colombians ξεχώρισε ο Νικόλαος Πασχαλάκης με 22 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Χαβαlakers (Βλωτιδέλλης): Αργυρόπουλος, Βλωτιδέλλης 22(6ρ.), Γκαραβέλλας 11(6ρ.), Ζερβόπουλος 6(25ρ.), Παράσχης 3(3ρ.), Πάσχος 9(3ρ.), Ρούπας 3(4ρ.), Σκριάπας 9(3ρ.)

Colombians (Κιούκης Κ.): Διαμαντόπουλος 6(4ρ.), Καλαβρουζιώτης 4(6ρ.), Κιούκης Π. 4(2ρ.), Κυριακόπουλος 7(8ρ.), Πασχαλάκης 22(19ρ.), Τακίδης 10(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυναμικό ξεκίνημα των Χαβαlakers!