18/06/2024
Elitήριοι by pinguin.gr 9 7 19 17 - 52 -
Partouzan 10 26 13 16 - 65 -

Αποφασισμένη να μπει playoff η Partouzan!

Ένα βήμα πιο κοντά στα Playoffs της Summer Evolution League βρίσκεται η Partouzan, η οποία πέτυχε μία μεγάλη νίκη κόντρα στους Elitήριους by Pinguin.gr με 52-65. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι έθεσαν γερές βάσεις για την επικράτηση, η οποία ήρθε τελικά και έφερε το ρεκόρ τους στο 4-5. Οι γηπεδούχοι γνώρισαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα και πλέον έπεσαν στο 5-4.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος, με τους Elitήριους να προηγούνται 5-1. Ο Τζάνης μετά από σχεδόν 5 λεπτά πέτυχε το πρώτο δίποντο για την Partouzan για το 5-3, ενώ πήρε… μπρος και ο Καρυοφίλλης με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 6-10. Ο Κωνσταντινάκος έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε στο 9-10.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Γκενεράλης έφερε την ομάδα του στο 9-15, ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-15. Η Partouzan, ωστόσο, ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα και ξέφυγε στο +10(11-21). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολύ καλή δουλειά στο τομέα των επιθετικών ριμπάουντ, ανανεώνοντας αρκετές επιθέσεις, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα νέο ξέσπασμα. Από το 13-22 έφτιαξαν ένα σερί 0-10, με τον Αναγωνστόπουλο να πρωταγωνιστεί και έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 13-32. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την Partouzan στο +20 καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραφε 16-36.

Το παιχνίδι κράτησε το γρήγορο τέμπο και μετά την ανάπαυλα, με τους Elitήριους να ρίχνουν κάπως την απόσταση μιας και Ζελμάνοβιτς και Ποστόλλι βρήκαν άμεσες επιθέσεις για το 29-41. Ο Ακάντε πήρε επίσης προσπάθειες τις οποίες εκτέλεσε αποτελεσματικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κρατούν τη διψήφια διαφορά τους και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 35-49.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τέταρτη περίοδο. Από τη μία οι γηπεδούχοι πάλευαν να πλησιάσουν κάτω από τους 10 πόντους, αλλά από την άλλη έβλεπαν πως οι αντίπαλοί τους δεν «λύγιζαν» και είχαν απαντήσεις με διαφορετικούς παίκτες. Τσαπλές και Ρηγανάκος φάνηκαν λίγο παραπάνω από τα προηγούμενα λεπτά, ενώ και ο Τζάνης έδωσε τις λύσεις του έτσι ώστε η Partouzan να φτάσει τελικά στη νίκη με 52-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ρηγανάκος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Elitήριου by Pinguin.gr ξεχώρισε ο Βασίλης Ποστόλλι με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Elitήριοι by Pinguin.gr (Κωνσταντινάκος): Ακάντε 5(5ρ.), Ζελμάνοβιτς 11(9ρ.), Ζωγράφος 2(2ρ.), Κωνσταντινάκος 6(4ρ.), Λαμπρόπουλος 6(5ρ.), Μπαϊράμι 6(4ρ.), Ποστόλλι 16(7ρ.)

Partouzan (Παυλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 15(9ρ.), Γκενεράλης 8(4ρ.), Καρυοφίλλης 9(4ρ.), Παυλόπουλος 8(12ρ.), Ρηγανάκος 12(7ρ.), Τζάνης 13(6ρ.), Τσαπλές

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που είχε το παιχνίδι!