27/01/2020
Godfathers 9 17 17 9 - 52 -
Kolosos Dunk n' Donuts 8 18 19 11 - 56 -

Πλησιάζουν… κορυφή οι Dunk n' Donuts!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Πλάτωνα και νίκη για τους φιλοξενούμενους του Kolosos Dunk n' Donuts με 52-56 απέναντι στους μαχητικούς Godfathers, στα πλαίσια της Development 2.
Πολλά άστοχα σουτ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έχοντας στο πρώτο πεντάλεπτο  μπει μόνο ένα καλάθι, από τον Δημόπουλο, με τη συνέχεια να είναι καλύτερη, καθώς οι ποιοτικοί Κοντογιάννης και Μουρτζούκος βρήκαν στόχο και οδήγησαν τις ομάδες τους στο 9-8 του πρώτου δεκαλέπτου.
Δύο καλάθια του Καραμπεσύνη από το ίδιο σημειο κράτησαν τους Godfathers κοντά στο σκορ, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεχωρίσει. Δύο φορές ο Μουρτζούκος και από μια οι Φρέρης και Δημόπουλος σκόραραν για τρεις, με το σκορ ημιχρόνου να κλείνει στο 26-26.
Το καλό ξεκίνημα του Φρέρη, ήρθε σε ισορροπία με τον ανεβασμένο Δημόπουλο, με το παιχνίδι για άλλο ένα δεκάλεπτο να πηγαίνει χέρι χέρι, με τις λεπτομέρειες απ’ ότι φαίνεται να είναι αυτές που θα κρίνουν τον νικητή, με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 43-45.
Ένα τρίποντο του Δρακούλη και ένα καλάθι – απάντηση από Χουλιαρά ήταν ότι καλύτερο είδαμε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι δυνατές μάχες προς το τέλος του παιχνιδιού έδωσαν μια άγρια ομορφιά στον αγώνα, με τα δύο κρίσιμα τρίποντα από Μουρτζούκο και Παλατζά να δίνουν αέρα έξι πόντων στους Dunk n’ Donuts, με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται το προβάδισμα μέχρι το τέλος, με το παιχνίδι να λήγει με 52-56.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χαροκόπος με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο.
Από πλευράς Godfathers ξεχώρισε ο Λουκάς Φρέρης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.
Συνολικά οι Godfathers είχαν 16/41 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 8/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη.
Συνολικά ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 17/39 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/6 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.