13/12/2019
Deflections 16 12 17 13 - 58 -
Sun City Spurs 12 12 19 4 - 47 -

Πλήγωσαν και τον Πέλεχα οι Deflections!

Ούτε οι μαχητικοί Sun City Spurs μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στους Deflections στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς η ομάδα του Χειράκη επικράτησε δύσκολα με 58-47, κάνοντας έτσι το 6/6!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Deflections να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου, 16-12, με τον Νικολαΐδη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σταυρόπουλο να έχει ένα έμμεσο τρίποντο. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα για τους μπλε το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Θεοδωρακόπουλος και Μπόζας με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Χειράκη ξέφυγε στους 9, 23-14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια διατηρώντας το +4, 28-24, χάρη σε 4 πόντους του Πάλλα και άλλους τόσους του Νικολαΐδη. Τους Sun City Spurs κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Μπαγετάκος, πετυχαίνοντας 7 πόντους, ενώ 3 πρόσθεσε ο Ντεντόπουλος.

Το κυνηγητό συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να μην λένε να ξεκολλήσουν η μια από την άλλη και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στο τέλος της τρίτης περιόδου 45-43! Η τριπλέτα Νικολαΐδη (7π), Σταυρόπουλου (4π) και Οικονομάκου (4π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για τους οράνιε, ενώ για την ομάδα του Πέλεχα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ρήγος (5π), Χαραλαμπόπουλος (3π) και Μπαγετάκος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 45-43!

Με εύστοχες προσπάθειες των Γιουλούντα και Ρήγου μέσα από το ζωγραφιστό, οι Sun City Spurs προσπέρασαν στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου με 45-47. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του ντέρμπι οι Deflections ήταν καλύτεροι και με τους Σταυρόπουλο (4π), Πάλλα (4π) και Νικολαΐδη (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην νίκη με 58-47!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/22 βολές, 15/39 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 13/49 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν άλλα τόσα λάθη.

Mvp των Deflections ο Πάλλας με 8 πόντους, έχοντας 4/7 βολές και 2/6 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Θεοδωρακόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 1/3 τρίποντα. Πήρε  3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 2, Μαρφαντάς, Σταυρόπουλος 15, Σκανδάλης 4, Μενδρινός 2, Οικονομάκος 4, Αντωνάκης 2, Νικολαΐδης 19 (4), Πάλλας 8, Μαζιώτης 2

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 4, Μπόζας 2, Ρήγος 10 (2), Θεοδωρακόπουλος 5 (1), Νίτσικας, Ντεντόπουλος 5, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μπαγετάκος 12 (2), Πεδιαδίτης, Σαπουντζής 4

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 35 λεπτά και το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες!