10/12/2021
Τα Βουνά - - - - - 79 -
Oklaχώμα - - - - - 64 -

Πλήρεις Ι5 ισοδυναμεί με ροζ φυλλο!

Η 6η αγωνιστική του BPL έκλεισε με την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ι5 και OklaΧώμα. Τουλάχιστον ενδιαφέρον, ήταν ο αγώνας αυτός, καθώς και οι 2 ομάδες κατέβηκαν σχεδόν δίχως ελλείψεις. 79-64 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού, με τους Ι5 να βλέπουν Αναστασόπουλο και Διονύση Λιόλιο να κάνουν μαγικά στο παρκέ!

Ισορροπημένο ήταν εν τέλει το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Τώρα θα αναρωτηθεί κάποιος γιατί εν τέλει; Γιατί μπορεί οι Ι5 να έτρεξαν ένα 13-0 σερί στην αρχή του αγώνα, αλλά στο 2ο πεντάλεπτο η OklaΧώμα βασίστηκε στον Παναγόπουλο και έφτασε στο σκορ τους Ι5. 18-17 ήταν το επιμέρους σκορ. 7 πόντους πέτυχε ο Παπανικολάου για τους Ι5, ενώ στους 11 πόντους σταμάτησε ο Παναγόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Μια διαφορά 9 πόντων δημιούργησαν οι «γιωτάδες» στην 2η περίοδο αυτού του φανταστικού αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα για την παρέα των Λιόλιων πήρε ο Λευθεριώτης με 7 πόντους με Νικόλα Λιόλιο και Αναστασόπουλο να ακολουθούν με 4 έκαστος. 2 καλάθια πέτυχε ο Σολδάτος και 3 πόντους ο Ψαλτάκης για την εκτός τόπου και χρόνου OklaΧώμα. 39-30 έδειχνε το scoreboard στο τέλος το α΄ ημιχρόνου.

Στο τρομακτικό +18 έφτασαν οι Ι5 στο 3ο δεκάλεπτο. Με καταιγιστικό μπάσκετ και άμυνα για σεμινάρια η αρμάδα του πρόεδρου Αρτέμη, άφησε πολύ πίσω την ανοργάνωτη OklaΧώμα. 11 πόντους ακόμα πέτυχε ο Παπανικολάου, στους 11 συνολικά έφτασε ο Αναστασόπουλος και 1 τρίποντο πέτυχε ο Διονύσης «επιτέλους bomber» Λιόλιος. Στην αντίπερα όχθη, 4 πόντους έβαλε ο Παναγόπουλος και 1 τρίποντο ο καλός αμυντικά Μαργώνης. 24(!)-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Παρά το -18, η OklaΧώμα τα έδωσε όλα στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Θυμίζοντας την vintage έκδοση της, η παρέα του Μπερδέση σε σύντομο χρονικό διάστημα έφτασε 7 πόντους μακριά από την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, ο Διονύσης Λιόλιος δεν είχε όρεξη για παρατάσεις και με 8 πόντους (2 τρίποντα) χάρισε την νίκη στους Ι5. 79-64 ήταν το τελικό σκορ. Από 2 καλάθια πέτυχε το δίδυμο ψηλών Γεωργακόπουλος-Γκάβρανιτς και 1 τρίποντο έβαλε ο Πετρίτσης για τους φιλοξενούμενους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Διονύσης Λιόλιος με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 33:42 λεπτά συμμετοχής. Ο Νίκος Γκάβρανιτς ξεχώρισε για την OklaΧώμα, καθώς πέτυχε 10 πόντους σε συνδυασμό με 12 ριμπάουντ (4-8), 4 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε 30:13 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 25/48 δίποντα (52%), 5/25 τρίποντα (20%), 14/20 βολές (70%), 44 ριμπάουντ (13-31), 18 ασίστ, 15 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 20/57 δίποντα (35%), 5/20 τρίποντα (25%), 9/15 βολές (60%), 50 ριμπάουντ (20-30), 4 ασίστ, 8 κλεψίματα και 22 λάθη.

Ι5(Λιόλιος Π.): Τσιρώνης 2, Σητίστας 4, Λιόλιος Ν. 10 (6 ασίστ), Προκοπίου, Αναστασόπουλος 11 (11 ριμπ), Παπανικολάου 21, Λευθεριώτης 9, Αγγιούς 2, Λιόλιος Δ. 20 (8 ριμπ).

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Σολδάτος 10 (14 ριμπ), Γκάβρανιτς 10 (12 ριμπ), Γεωργακόπουλος 8, Παναγόπουλος 17, Πετρίτσης 3, Ψαλτάκης 7, Μαργώνης 5, Τριανταφύλλου 4 (7 ριμπ), Χρυσανθακόπουλος.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Αναστασόπουλος που αθόρυβα πέτυχε 11 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα!

Τι μας άρεσε: Το battle spirit των Ι5 που τα έδωσαν όλα!