20/06/2023
Sun City Spurs 11 21 16 16 - 64 -
Leontario BC 11 12 14 7 - 44 -

Πληρότητα και "γκολ" για τους Spurs!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Evolution League έκαναν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Sun City Spurs, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς κέρδισαν το αποδεκατισμένο Leontario με 64-44!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-11. Για τους γηπεδούχους 4 πόντους σημείωσε ο Μελισσάρης και ένα τρίποντο έβαλε ο Πάλλης, ενώ για το Leontario από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα οι Κωνσταντιδέλης και Πλαγιαννάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sun City Spurs ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 8 πόντους του Μελισσάρη, 6 του Ρούμελη και τρίποντο του Σαλονικίδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 32-21. Το σκορ του πρώτου μέρους, 32-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σκούρας από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Πλαγιαννάκος και 4 ο Βεργόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Πέλεχα δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με 5 πόντους του Μελισσάρη, 4 του Καραγιαννάκη και τρίποντα των  Θεοδωρόπουλου - Λεβεντούρη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 48-37! Την παρέα του Κωνσταντιδέλη κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Βεργόπουλος (5π), Πλαγιαννάκος (5π) και Σκούρας (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 48-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Καραγιαννάκη, Κυριαζίδη, Ρούμελη, Πάλλη και Θεοδωρόπουλο έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-44. Για το Leontario στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πλαγιαννάκος και Σκούρας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 13/34 δίποντα και 9/49 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και 2 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/21 βολές, 9/32 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Betsson mvp των Sun City Spurs ο Ρούμελης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές και 2/7 δίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Leontario ο Πλαγιαννάκος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 3/9 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Sun City Spurs (Κουκούλης): Ρούμελης 11, Κουκούλης, Πάλλης 5 (1), Κυπριανός, Μέλισσάρης 17 (2), Θεοδωρόπουλος 7 (1), Καραγιαννάκης 12 (3), Κυριαζίδης 6, Σαλονικίδης 3 (1), Λεβεντούρης 3 (1)

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Πλαγιαννάκος 18 (3), Σπυρόπουλος, Κωνσταντιδέλης 3 (1), Βεργόπουλος 11 (2), Κορωνάκης 2, Σκούρας 10

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Spurs, αλλά και η μαχητικότητα του Leontario για τρία δεκάλεπτα!